Jak menopauza ovlivňuje pleť

Bře 21 2020

Klesající hladina ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu v období menopauzy ovlivňuje vzhled pokožky. Které jsou účinné prostředky v péči o pleť a jakým způsobem by se mělo o pleť pečovat? Kromě hormonů mají na pleť a pokožku během menopauzy samozřejmě vliv i životní styl a šetrná péče.

Estrogen, ženský pohlavní hormon, je klíčový pro obnovu kožních buněk. Významně přispívá ke správné struktuře a fyziologickým funkcím kůže. Ovlivňuje zpevnění kolagenových vláken v pokožce a také pružnost a hydrataci kůže. Při poklesu estrogenu se stává kůže křehčí, tenčí, ztrácí elasticitu, pružnost a pevnost a tvoří se na ní pigmentové skvrny. Kůže je méně hydratována, ztrácí obsah ceramidů a tuků.

Hormonální krémy na předpis nebo bylinkové přípravky?

Pomoc přináší například estrogen obsažený v krémech. Masti s obsahem estrogenu působí na sliznici pochvy. Jedná se o léky na předpis. Nejsou tedy volně prodejné.

Kosmetický průmysl dodává fytoestrogeny na bázi sóji nebo discorey, česky smldince. Ten obsahuje látku diosgenin, která je schopna simulovat účinek hormonu progesteronu. Obě látky vyvolávají účinek na estrogenových receptorech na kožních buňkách. Je ovšem důležité spoléhat se na přírodní přípravky, v kterých je obsažen dostatek účinné látky.

 

Nejdůležitější je správná péče o pleť

Při správné péči a použití vhodných kosmetických přípravků se ovšem péče o pokožku během přechodu obejde i bez  hormonů. Díky kvalitní kosmetice se za poslední léta péče o pleť během menopauzy výrazně zlepšuje. Některé lékárny nabízí konzultace. Některé přípravky je možné vyzkoušet. Mnohdy je příčinou špatné kvality pokožky nedostatečná a chybná péče.

Správná péče je zvláště důležitá u zralých žen. Pleť je třeba čistit, i když se nepoužívá make-up. Je potřeba ji zbavit kožního mazu, prachu, odumřelých kožních buněk a dalších nečistot. Pro odlíčení jsou nejvhodnější přípravky na bázi olejů, nejlépe odličovací oleje, které pleť důkladně a šetrně zbaví make-upu. Nepoužívejte přípravky s alkoholem, které pleť naopak vysušují.

Nepodceňujte hydrataci

Protože se pleť během menopauzy vysušuje, je důležité ji hydratovat především do hloubky. V péči o pleť pomůže sérum s obsahem dvou různých velikostí molekul kyseliny hyaluronová. To slouží jednat k důkladné hydrataci na povrchu pokožky a také v druhé hlubší vrstvě kůže, v dermis. Je nutné si rovněž vybrat správný hydratační krém. Pro citlivější a rychleji stárnoucí kůži kolem očí se hodí oční sérum s kyselinou hyaluronovou. Zpevňuje a hydratuje oční okolí. Sérum dokáže pomoci i při vzniku pigmentových skvrn, pokud se používá trvale dvakrát denně.

Životní styl přátelský k pokožce

Nejlepší prostředek proti stárnutí kůže a proti menopauze mají ovšem ženy ve svých rukou. Je to jejich životní styl. Jak se říká: Krása přichází zevnitř. Pokud se člověk zdravě stravuje, dostatečně se hýbe, chrání pokožku proti přemíře UV záření, vypadá kůže dobře, nezávisle na množství hormonů.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.