Jak může člověk předcházet demenci?

Čvc 02 2014

 

Na seznamu nejvíce obávaných nemocí by měla demence zaujmout jednu z předních příček. Ochrana proti této nemoci neexistuje. Každý může v ochraně před oběma nejčastějšími formami demence, vaskulární demencí a Alzheimerovou chorobou, sám něco udělat pro zmírnění rizika.

Podle Nadačního fondu Alzheimer se v ČR je celkový počet pacientů s demencí odhadován na 120–130 tisíc osob. V populaci nad 65 let se objevuje 10 nových případů demence na 1000 lidí za rok a postihuje tak v této věkové skupině 5 % všech jedinců. V populaci nad 85 let je demence ještě častější, vyskytne se 90 nových případů na 1000 lidí za rok, a tak v této věkové skupině trpí demencí 30–50 % osob.

Stravovací návyky

Správná výživa může pomoci proti duševní degeneraci. Potrava by měla být vyvážená s omezeným množstvím tuku. Pomáhá 3 a více porcí ovoce a zeleniny denně. Podle řady studií a odborných výzkumů je rovněž hodná klasická středomořská strava. Jsme zvyklí především na zvířecí tuk. Středomořská kuchyně využívá hojně rostlinné tuky, velmi často olivový olej. To má bezpochyby pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a LDL lipoproteinů v krvi.  Před demencí chrání vše, co má také ochranný vliv na nemoci srdce a krevního oběhu. Léčit poruchy metabolismu tuků, hypertenzi nebo zvýšený cukr, je nezbytné pro prevenci demence. Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře pomáhají nalézt zvýšené hodnoty tlaku co nejdříve.

Dostatek pohybu zmenšuje riziko demence

Kdo se pravidelně hýbe, má daleko menší riziko rozvoje demence. Pohyb zlepšuje prokrvení tkání, a tím pádem i mozkové tkáně. Pokud je to ovšem jediné vysvětlení, proč sport a pohyb pomáhají před demencí, není jasné. Tělesná aktivita sama o sobě předchází nemocem srdce a cév, a tak vlastně nepřímo také demenci. Velmi vhodné je najít si způsob pohybu, který nám nejvíce vyhovuje a který máme rádi. Mohou to být procházky nebo túry v přírodě, jízda na kole, plavání. Pokud jste delší dobu nesportovali a chcete se do toho znovu pustit, poraďte se nejprve s vaším lékaře.

Náboženská aktivita a spiritualita

Dlouhodobé studie ukazují, že lidé vykazující pravidelnou náboženskou aktivitu, ať ve formě návštěv náboženských obřadů či ve formě soukromých spirituálních aktivit, jsou spojeny s nižší úmrtností a nižší mírou invalidity. Proto i duch by měl zůstávat dlouho aktivní. Pro mozek je dobrý impuls začít se učit něco nové. Tak vytvoříte nové spoje mezi nervovými buňkami v mozku. I ve vyšším věku se mohou spojení mezi jednotlivými mozkovými buňkami tvořit. Proto není nikdy pozdě čelit novým výzvám. Například se učte nový cizí jazyk nebo učte se hrát na hudební nástroj. Sociální kontakty, výměna názorů a poznatků s jinými lidmi podporuje ducha. Řešení křížovek pomáhá proti tomu přitom méně, je jen to staré znovu zhodnoceno.

Sociální vazby

Je doloženo, že sociální vazby, zapojení v sociální síti a sociální opora jsou v seniorském věku zhoršeny oproti situaci ve středním věku téměř u všech osob v populaci. Přispívají k tomu životní události spojené se stářím, jako jsou odchod do penze, neschopnost řízení motorového vozidla, úmrtí partnera a blízkých přátel ze skupiny vrstevníků nebo přestěhování. Toto všechno jsou rizikové faktory pro demenci. Lidé, kteří jsou společensky zapojení, mají až o 60 % nižší relativní riziko demence proti osobám žijícím osamělým životním stylem. Lidé, kteří přitom prožívají intenzívní a šťastné zapojení do skupin a mají uspokojivé kontakty, mají i nižší riziko rozvoje demence.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..