Jak může účinek léků ovlivnit naše strava

Srp 08 2019

Co jde dohromady a co ne? Účinek léků může být přímo nebo nepřímo ovlivňován jídlem, které běžně konzumujeme. Potraviny na oplátku účinek některých léků posilují nebo zeslabují. I obráceně mohou léky ovlivňovat příjem živin. O možných interakcích a správném užívání léků bychom se měli proto radit s lékařem nebo v lékárně. Měli bychom pozorně číst příbalový leták k léku. Zde jsou typické příklady.

Mléko a mléčné produkty, potraviny bohaté na vápník

Mléko obsahuje stejně jako sýr nebo jogurt nebo minerální prvek vápník. Látka důležitá pro správné fungování našich kostí, může v žaludku vytvářet s jinými léky špatně rozpustné sloučeniny. Tělo pak hůře vstřebává lék a ten nedosáhne v těle nemocného požadovaného účinku. Příkladem jsou antibiotika jako je ciprofloxacin, norfloxacin a doxycyklin, dále léky na osteoporózu jako je alendronát nebo risendronát a hormon štítné žlázy L-thyroxin.

Tyto léky užívejte s odstupem od jídla. V příbalovém letáku v balení léku byste se měli dozvědět přesnou informaci. Léky při polykání zapijte dostatkem vody. Ovšem vody bez vápníku.

Čaj a káva

Káva, černý nebo zelený čaj obsahují taniny, které se váží na léky a snižují tak jejich vstřebání ve střevě. Neměli bychom proto užívat tablety obsahující železo nebo léky proti depresi s kávou nebo čajem. I v některých ovocných čajích se mohou skrývat taniny.

Inzerce
Vlákniny

Vláknina je obsažena v ovoci a zelenině, celozrnném pečivu a luštěninách. Kdo jí tedy zdravě, může konzumací vlákniny snížit příjem některých léčiv střevem. Těch, která se vážou na rostlinná vlákna. Platí to především při konzumaci pšenice, ovesných vloček, lněných semínek nebo psyllia. Proto léky užívejte s časovým odstupem alespoň dvou hodin od tohoto jídla.

Jídlo bohaté na tuky

Játra metabolizují v krvi, která jimi protéká, nežádoucí látky. To se týká i mnoha léků, u kterých je během pasáže játry, částečně eliminován jejich účinek. Pokud jsou játra zaneprázdněna trávením na tuk bohatých mastných potravin, mohou se léky, jako je antihypertenzivum beta-blokátor propranolol, vyhnout tomuto procesu v játrech, a na základě toho pak fungovat silněji než obvykle.

Grapefruit a další ovocné šťávy

Grapefruit je klasika z pohledu interakcí s léky. Citrusová šťáva brzdí odbourávání mnoha léků, které jsou metabolizována přes játra. Tím se zvyšuje jejich koncentrace v krvi a jejich účinek se zesiluje. Zesílený účinek může přetrvávat i několik dní. Problematické je, když i při slabším předávkování mohou tyto léky vyvolávat silné nežádoucí účinky. To se děje například u cyklosporinu, který moduluje imunitní systém, antihypertenziva nifedipinu, simvastatinu na vysoký cholesterol nebo u léků ovlivňujících krevní srážlivost.

S podobným účinkem se můžeme setkat při užívání jablečných šťáv, pomela, granátového jablka nebo pomeranče. Proto se ptáme v lékárně, jak správně lék užívat. Ovocné šťávy by se neměly užívat společně s antacidy, které ředí žaludeční kyseliny při pálení žáhy. Platí to hlavně u léků s obsahem solí hliníku. Ovocné šťávy zvyšují nebezpečí, že hliník je vstřebán do těla, což může spustit nežádoucí účinky.

Alkohol

Alkohol interaguje různými způsoby s léky případně léky s ním. Na jedné straně může brzdit odbourávání účinných látek léků. Tím jejich účinek prodlužuje nebo zesiluje. Na druhé straně může odbourávání urychlovat, čímž lék nedosáhne požadovaného účinku. Samotný alkohol je navíc pomaleji metabolizován, což nežádoucí účinky ještě zesiluje. Většinou navozuje únavu a spavost, ovlivňuje hladinu cukru v krvi a dráždí žaludeční sliznici. Víno, pálenka a pivo mohou také podporovat vedlejší účinky léků.

Inzerce
Některé případy. Alkohol zvyšuje riziko, že antipyretikum paracetamol může poškodit játra. Zcela nežádoucí je proto kombinace alkoholu a paracetamolu.
Alkohol zesiluje účinek utišujících a spánek navozujících léků jako zopiclon a amitriptylin. Alkohol zesiluje dráždivý účinek analgetik na žaludeční sliznici jako kyselina acetylsalicylová. Alkohol snižuje hladinu cukru, což není dobré pro diabetiky. Proto by se léky nikdy neměli užívat s alkoholem.

Listová zelenina

Špenát, brokolice nebo kapusta obsahují vitamín K. Patří mezi zdravou zeleninu. Mohou však oslabit účinek warfarinu, který zabraňuje tvorbě krevních trombů. Proto je důležité konzumovat tuto zeleninu v pravidelných malých množstvích a nikoliv velké množství najednou. Léky jako warfarin zabraňují tvorbě koagulačních faktorů, které závislé právě na vitamínu K. Konzumací zeleniny s vitamínem K se tedy jeho účinek oslabuje.

Vyzrálé potraviny jako je sýr a salám

Potraviny, které jsou delší dobu skladovány, mohou obsahovat větší množství látky zvané tyramin. K takovým potravinám se počítá mj. pivo, víno, zralý sýr, naložené sardinky nebo salám. Tyramin je stavební látka pro přenašeče signálů nebo vzruchů v nervovém systému. Tělo rozkládá tyramin za pomocí enzymu monoaminooxidázy (MAO). Léky zvané inhibitory MAO potlačují odbourávání tyraminu, tím že tento enzym blokují. Díky tomu stoupne hladinu této látky v krvi. Projeví se to bolestmi hlavy, zvýšeným krevním tlakem a zrychleným dýcháním.

Zázvor a česnek

Zázvor ani česnek by se neměly konzumovat spolu s léky na ředění krve, jako je warfarin.  Různé léky mohou ovlivňovat příjem živin ve střevě nebo ovlivňovat jejich využití v těle. Mechanismy jsou různé. Dlouhodobé užívání inhibitoru protonové pumpy omeprazolu trvale vede k tomu, že se dostane do těla méně vitamínu B12. Léky, které vytvářejí v žaludku těžko rozpustné komplexy zase snižují příjem vápníku a hořčíku.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.