Jak můžeme chránit játra

Lis 18 2018

Cirhóza, zánět jater nebo steatóza jater jsou nebezpečná onemocnění. Játrům škodí především nadváha a alkohol. Játra patří mezi důležité metabolické orgány, v kterých dochází ke zpracování látek, která se dostanou do našeho těla. Je to taková čistírna odpadních vod v našem těle. Proto bychom je měli chránit a prospívat jim díky vlastní správné životosprávě.

Nealkoholická steatózou jater je postižen každý třetí dospělý

Je to nevhodný životní styl, který orgánu s velkou látkovou výměnou škodí především. Kdo se stará o Gel capsulessvé zdraví, dokáže játrům udělat dobře. Na kalorie bohatá strava funguje jako hlavní spouštěč nemocí jater, které po celém světě přibývají. Tzv. nealkoholická steatóza jater patří mezi nejčastější nemoci jater západní civilizace. Je postižený každý třetí dospělý. U šedesátníků je to dokonce ještě horší. Alkohol je přitom pachatelem číslo jedna. Kdo se málo hýbe a přibírá hodně na váze, riskuje rovněž vydatné hromadění v buňkách orgánů.
Jak můžete játrům sami pomoci:

Více se hýbejte. Sport a pohyb odbourávají tuk z jater. Trénink by měl být opakován alespoň pětkrát týdně, nejméně 30 minut chůze denně nebo plynulá procházka.

S nadváhou pryč. Rychlost redukování váhy však nesmí být příliš rychlá. Doporučuje se shodit jedno až dvě kila za měsíc.

Středomořská strava. Hodně zeleniny a ryb a málo tuku. Když tuk, tak pouze dobrý rostlinný olej, například olivový nebo řepkový.

Správně pít. Vědci přisuzují kávě ochranný účinek na játra, vhodné jsou tři až čtyři šálky. Odbourejte ze svého nápojového lístku cukr a nealkoholické ovocné nápoje a limonády bohaté na cukr.

Vzdejte se i alkoholu, pokud už trpíte na nemoc jater. Jinak platí, že udržovat míru a pravidelně si dávat delší pauzu od alkoholu.

Kontrolujte si látkovou přeměnu. Dbejte také na správné hladiny cukru a tuku v krvi. Zmnožená tuková tkáň je často cestou k cukrovce 2. typu. Obráceně zase tato nemoc zvyšuje riziko, že se vytvoří tuková steatóza jater.

Kdo už má problémy s játry, měl by se chránit před dalším postižením. Kombinovaná vakcína proti hepatitidě A a B chrání na cestách, ale také doma před nákazou z potravy.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..