Jak nás léčí příroda?

Lis 17 2019

Kus přírody na území velkého města přináší pocit uvolnění. Přítomnost přírody pomáhá se rychleji po operaci postavit na nohy a uzdravit se. Proč na nás vnímání přírody působí jako lék? Jedním z důvodů je to, že zelená barva zkrátka funguje. To je závěr mnoha v minulosti realizovaných studií. Jaká je ovšem optimální dávka? Američtí vědci z univerzity v Michiganu prováděli test. Lidi z velkých měst, kteří se převážně pohybovali v prostředí betonových budov, vyvedli do přírody. Na začátku a konci testu odebrali všem účastníkům sliny, aby v nich změřili hladinu kortisolu neboli stresového hormonu. Už po 20 minutách pobytu mezi stromy u nich začala klesat hladina tohoto hormonu. V odborném časopise Frontiers in Psychology doporučují vědci takovouto dávky přírody alespoň třikrát týdně.

Uvolnění mysli v lese

Claudia Müllerová z Mnichova miluje pobyty v lese. A to do té míry, že provádí své klienty po lese v rámci tzv. lesních „koupelí“. Nepředstavujme si však, že se válíme v hromádkách napadaného listí. Ale jak sama Claudia vysvětluje, při pobytu v přírodě se snaží o to, aby se ti, které doprovází, dívali na přírodu jinými očima, hlava se vyprázdnila, srdce se naplnilo štěstím a tělo se ocitlo ve fázi příjemného zklidnění.

Vlastní pocity, ale i exaktní věda, jsou v názoru na účinek přírody za jedno. Lidstvo ví od nepaměti, že pobyt na venkově nejen snižuje stres, krevní tlak a srdeční frekvenci, ale regeneruje také paměť a pozornost, ztrácejí se starosti, úzkost, obavy a deprese. Lidé se zkrátka cítí lépe mentálně i fyzicky.Lázeň v zeleném pro tělo a duši

Formy pobytu v přírodě mají mnoho podob. Může se jednat o prostou procházku v lese, dovolenou u moře nebo třeba piknik v parku. Ví se také dlouho, že klima u Severního nebo Baltského moře, stejně jako pobyt ve vysokých horách, působí pozitivně na dýchací cesty, stejně tak na kožní nebo srdečně-cévní nemoci. Na začátku 20. století ordinovali lékaři na tuberkulózu pobytové kúry na čerstvém vzduchu.  Dnes se většinou snažíme více o prevenci, o duševní odpočinek. Vnímat klid lesa, jeho výrazné zemité aroma a svěží čerstvý vzduch. Na tomto principu je založen i projekt léčivého lesa. Od listopadu 2016 existuje na ploše 187 hektarů v Heringsdorfu na pobřeží Baltského moře. Jedná se o první lázeňský a léčivý les v Evropě. Vesměs takové velké léčebné studio.

A jak se píše přímo na webových stránkách tohoto projektu. Léčivý les představuje lesní oblasti, které jsou určeny pro terapii při určitých indikacích. Pobyt v lese je doprovázen vyškolenými terapeuty a je způsobilý ovlivnit léčbu nemocí, ale i rozsah postižení způsobeného touto nemocí v rámci terciární prevence.

Proč má příroda tak odpočinkový a rekreační účinek?

Claudia Müllerová tvrdí, že les dokážeme vnímat všemi smysly. Doslova se do něj dokážeme ponořit. Cítíte vůni mechu, slyšíme padat jedlové šišky na zem, dotýkáme se hladkých bukových kmenů, ochutnáváme lesní plody a pozorujeme malé žabky, které skáčou z listu na list. Američtí ekologičtí psychologové Rachel a Stephan Kaplanovi dokonce vypracovali čtyři kritéria, na nichž je vystaven blahodárný účinek přírody. Okolí lesa musí být rozsáhlé, musí být vhodné k potřebám člověka, musí nabídnout odreagování od všedního dne a především musí fascinovat. Ať už se jedná o idylické zahrady, lesy nebo strmá mořská pobřeží.

Je známo, že pacienti se zotavují rychleji po operaci, pokud se dívají z okna do zeleně místo do stěny. Rybičky v akváriu v ordinaci zubního lékaře uvolňují napětí při nepříjemném zákroku na zubu. Už jen pár zelených rostlin vede k tomu, že pacienti se srdečními problémy se při rehabilitaci rychleji zotavují.

Inzerce
Příroda na recept

Andreas Michalsen je profesor v Immanuelově nemocnici v Berlíně. Své pacienty s nemocným srdcem a cévami, ale také při depresích, úzkosti a vyhoření, posílá do krajiny. Vodí své pacienty do parku v malých skupinkách, kde provádějí relaxační cvičení. Jeho nemocnice plánuje na příští rok využít lesního terapeutického centra u staré lesnické chaty u jezera Wannsee. Michalsen doporučuje trávit v přírodě 30 až 45 minut nejméně dvakrát týdně.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Inzerce
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..