Jak pomáhají motomedy v léčbě jednotlivých nemocí

Kvě 12 2019

Motomedy jsou vhodné jako léčebná pomůcka pro pacienty s různými pohybovými omezeními a chronickými nemocemi. Na motomedu jsou možné tři různé druhy tréninku:

pasívní trénink – při kterém jsou končetiny rozpohybovány pomocí motoru

asistivní trénink – při kterém za pomocí motoru uživatel trénuje aktivně

aktivní trénink – uživatel za pomocí vlastní svalové síly hýbe končetinami proti nastavitelnému odporu.

 

Po mozkové příhodě pomáhají získat zpět pohybové vzorce

Speciální léčebné metody, které jsou založeny na jednolitém a opakovaném pohybovém tréninku hrají důležitou roli při rehabilitaci po cévní mozkové příhodě (CMP). Časté opakování pohybů může stimulovat schopnost mozkumotomed clanek1 reorganizovat sebe sama. V důsledku toho je oblasti zdravé mozkové tkáně schopny získat funkce mozkovou příhodou postižených oblastí. Kontrolovaný a hladký pohyb motomedu umožňuje právě tento druh opakujícího se pohybového tréninku. Pacienti po cévní mozkové příhodě mohou provádět pasívní trénink z židle nebo invalidního vozíku s asistencí motoru nebo v pasívním módu.

Pohybový trénink totiž pomáhá pacientů znovu získat již ztracené pohybové vzorce. Zlepšuje se postupně funkce rukou a paží a také schopnost chůze. Trénink nohou a paží snižuje spasmus svalů, zlepšuje sílu a vytrvalost, pozitivně ovlivňuje také činnost střev a pomáhá při koordinaci pohybů. Funkce motomedu motivují pacienty po CMP k efektivnější léčbě na motomedu právě doma.

21 pacientů v průměrném věku 80,7 let bylo vybráno pro pohybovou terapii na motomedu (1). Během ambulantního pobytu, který probíhal po dobu tří týdnů, prováděli každý den čtvrt hodinové šlapání na motomedu plus další doporučenou rehabilitaci. Srovnání výsledků před a po intervenci s motomedem ukázalo významné zlepšení v schopnostech chůze ve skupině používajících motomed. Podle závěru studie může při rehabilitaci geriatrických pacientů přispět pohybová léčba na motomedu ke zlepšení mobility a zároveň vytrvalosti. To ve svém důsledku zlepšuje každodenní vlastní soběstačnost a zvyšuje kvalitu života jednotlivce.

U cukrovky 2. typu dokáže zlepšit citlivost na inzulín

Jakýkoliv sport, který klade důraz na vytrvalost a který zapojuje do akce celé tělo je skvělý pro diabetiky, protože fyzická aktivita podněcuje tělo k tomu, aby spotřebovávalo cukr. Diabetici mohou tohoto procesu využít. Používání motomedu využívá stejného principu. Trénujeme celé tělo tím, jak zapojujeme do aktivit jak ruce, tak i nohy. Současně jak jsou během aktivního tréninku stimulovány svalové buňky, zvyšuje se jejich citlivost na inzulín a účinnost tréninku se zdokonaluje. Zároveň tzv. „elektrárny“ buněk , mitochondrie, které spoluvytvářejí energii, mají zásluhu na tom, že se cukr v krvi spotřebovává rychleji a účinněji. Tím se aktivita inzulínu zvyšuje a hladina cukru v krvi se snižuje. Díky pravidelnému tréninku na motomedu, jsou diabetici schopni působit preventivně proti mrtvici a srdečnímu infarktu.

Motomed pomáhá pacientům s vysokým krevním tlakem

Pravidelný pohyb snižuje krevní tlak přirozenou cestou a pomáhá zabránit u hypertoniků (pacientů s vysokým krevním tlakem) postižení cév. Při aktivním tréninku s motomedem zapojujeme až 80 % svalů. Práce svalů přitomthera vital2 spotřebuje velké množství kyslíku a živin, které dostávají přes krevní oběh. Více krve je dopraveno cévami s menším odporem. Tím se snižuje krevní tlak a srdce nemusí proti odporu cév vykonávat tak velkou práci. Je to pro něj úleva.Díky cvičení s motomedem se stávají u starších lidí především cév více elastické, a tím se předchází mrtvici nebo srdečnímu infarktu.

Uživatelé motomedu hou mohou používat ve své domácnosti nezávisle na počasí venku nebo na ročním období.

Reklama
Podle německé studie z roku 2007 (2) pravidelné aerobní cvičení horních končetin na motomedu vede k výraznému snížení krevního tlaku a zlepšení  spolupráce malých tepen, tzv. compliance (komplájns). Ta je definována jako změna v objemu krve v tepnách v závislosti na krevním tlaku. Zlepšení znamená, že tepny jsou při zvýšeném tlaku schopny převést větší objem krve a sníží svůj odpor.

Pro hypertoniky je trénink horních končetin na motomedu účinným způsobem, jak dostat krevní tlak pod kontrolu navzdory například postižení artrózou u kyčelních nebo kolenních kloubů nebo navzdory intermitentní klaudikaci, křečovité bolesti v dolních končetinách, například v lýtku, která se objevuje při chůzi a v klidu ustupuje.

Reference:
(1) Kamps A, Schüle K. Zyklisches Bewegungstraining der unteren Extremitäten in der Schlaganfallrehabilitation. Neurol Rehabil 2005; 11(5): 1-12.
(2) Westhoff TH et al. The cardiovascular effects of upper-limb aerobic exercise in hypertensive patients. Journal of Hypertension: July 2008 – Volume 26 – Issue 7 – p 1336–1342.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..