Jak probíhá anestézie? Co byste měli vědět před zákrokem

Čvc 08 2019

Narkóza neboli anestézie zcela vyřazuje vnímání bolesti a vědomí celého těla, pokud se jedná o celkovou anestézii, nebo pouze určité oblasti. Pak hovoříme o místní neboli lokální anestézii. V případě celkové anestézie se vlastně jedná o umělé navozený spánek pomocí nitrožilně aplikovaných látek nebo vdechnutých pomocí obličejové masky. U místní (svodné) anestézie se vyřazuje vnímání smyslů a bolesti vyřazením vedení nervových vzruchů pouze v určité oblasti.

Na čem závisí, zda podstoupím místní nebo celkovou anestézii?

Při celkové anestézii zcela vyřazeno vnímání bolesti a smyslů. Při místní anestézii lékaři blokují pouze vnímání bolesti cíleně pouze v určité oblasti těla. Pacient přitom zůstává při vědomí. Například lékař aplikuje kvůli zákroku na ruce lokální anestetikum do podpažní jamky. Tím se znecitliví nervová vlákna, která vedou vnímání bolesti v oblasti rukou. O druhu anestézie tedy rozhoduje rozsah operačního zákroku, věk, tělesná kondice, ale i další faktory. Svou roli může sehrávat i pacientovo přání.

Jakou roli hraje při operaci anesteziolog?

Anesteziolog je lékař specialista, který je částečně zodpovědný za přípravu pacienta k operaci, za navození anestézie, probuzení pacienta po operaci a také za jeho stav po operaci. V rozhovoru s ním před operací zjišťuje, na jaké se léčíme nemoci, jaké užíváme léky. Na základě takových informací dokáže lépe odhadnout riziko plynoucí z narkózy pro pacienta. Pacient by měl proto sdělit vše důležité, co po něm anesteziolog potřebuje vědět. Před operací je nutné přestat kouřit, a to alespoň dva týdny. Není povolena konzumace jídla 6 hodin před zákrokem a 2 h před zákrokem také pít tekutiny.

Mohu se během operace probudit?

Riziko je celkově zanedbatelné. Anesteziolog zůstává během operace u pacienta, dohlíží na něj a kontroluje pravidelně stav fáze anestézie na základě hodnot krevního tlaku, pulsu, tlaku kyslíku v krvi nebo koncentraci anestetických plynů, které pacient během operace vdechuje. Podle toho je schopen stav anestézie ovlivnit.

Dostanu před operací něco na uklidnění?

Často to není nutné. Obavy uklidní lékař v rozhovoru před samotnou operací. Při užití uklidňujícího prostředku stoupá riziko, že pacient bude po probuzení zmatený. U úzkostných pacientů je však vhodné vzít na noc před zákrokem přípravek na podporu spánku. Lékař anesteziolog zvažuje výhody a rizika u každého pacienta individuálně a dokáže doslova ušít každému anestézii „na míru“, jak zdůrazňuje odborník.

Anesteziolog, který se mnou vede předoperační rozhovor, bude i při zákroku na sále?

Kvůli plánům služeb tomu tak většinou není. Zkušený anesteziolog vede rozhovor před operací a vše zapíše detailně do operačního protokolu. Díky tomu kolega, který má při operaci službu, je ovšem přesně informován.

Budu po probuzení z narkózy zmatený?

Určité riziko existuje. Odborníci takový stav nazývají postoperační delirium. Často je bez povšimnutí, protože operovaný je po zákroku apatický. Méně častěji, ale nápadnější jsou pacienti, kteří se stávají neklidnými nebo agresivními. Z toho důvodu je však stav anestézie správně monitorovat a zvolit vhodný způsob anestézie.

Je možné stavu zmatenosti předcházet?

Ano. Pacient by měl dostatečně pít. Až dvě hodiny před zákrokem jsou povoleny čiré tekutiny. I v pooperační péči je důležitý příjem tekutin.  Je dobré vědět od lékaře, kdy mohu pít čaj, vodu nebo jíst polévku. Pacient se ocitá po operaci snadněji v realitě, když má v dosahu brýle, zubní protézu, sluchadlo. Pokud sedí u pacienta při jeho probuzení z narkózy příbuzní, vidí známé tváře. Riziko pro delirium klesá, když se pacient, pokud je to možné, znovu co nejdříve začne pohybovat.

K čemu je čip, který mám na prstu?

Jedná se o pulzní oxymetr. Toto zařízení měří, kolik kyslíku se nachází ve vaší krvi a také eviduje srdeční frekvenci.

Proč bývá po probuzení pacientovi někdy nevolno?

Díky dnešní moderní anestézii se toto děje zřetelně méně často než v minulosti. Trvá-li zákrok delší dobu, nebo pokud pacient na závěr dostává opioidy, je riziko nevolnosti větší. I po operaci na střevech, v uchu, v nose a v krku nebo po laparoskopii se cítíte více nepříjemně. Lidé, kteří častěji trpí mořskou nemocí, jsou také více postiženi. A ženy si stěžují v takovém případě častěji než muži.

 

Odborné poradenství: Lékaři anesterziologického oddělení nemocnice v Neustadtu

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..