Jak se chovat přátelsky k vlastním kloubům, když ty už se začínají ozývat

Čvn 05 2018

Klouby už jeví nějaké známky postižení. Bolest, omezená hybnost a funkce…Ovšem i postižený kloub můžeme chránit. Klouby – zdravotní záležitost, kterou dnes řeší víc jak polovina žen a třetina mužů ve věku 60+. Dlouhodobé zatěžování našich kloubů má vliv na stav kloubních chrupavek a ke kloubu přilehlých kostí. Toto postižení se nejčastěji objevuje u kloubu kolenního. Ten, kdo v minulosti míval opakovaná zranění kolene, zaznamená kloubní potíže častěji.

Naštěstí však člověk s postižením kloubů může situaci sám zlepšit. A to díky správnému přístupu, správným opatřením, léčbě a vedení pohybu. Úplné šetření kolene správnou cestou ovšem není. Chrupavka musí být totiž stále dostatečně vyživována. O tuto funkci se stará kloubní maz, tekutina, která v citlivé nárazníkové zóně mezi oběma povrchy kostí v kloubu dodává nezbytnou výživu kloubu. Každé ohnutí, každý krok znamená něco jako výživné sousto pro naše kolena. Fyzioterapeuti v tom jsou za jedno. Pohyb je totiž největší poklad při artróze kloubů. Ale jen tehdy, když zacházíme s postiženými klouby správně.

A zde jsou tipy, jak být k našim kolenům šetrný

Při čištění zubů stojíme na obou nohách. Pro jistotu se držíme pevně umyvadla. Madla připevněná na stěnách koupelny nebo toaletní křeslo se starají o naši bezpečnost, pokud se necítíme příliš jisti.

Naše strava by měla být vyvážená a bohatá. Místo uzenin si naložte na talíř více celozrnných potravin a zeleninu. Zbavme se nadváhy. Ta dává kloubům zabrat vydatně. Pokud potřebujete užít léky proti bolesti nebo je máte předepsány k užívání vaším lékařem, polykejte je půl hodiny před jídlem. Tak zabírají nejrychleji. Jakékoliv přípravky, které vám dráždí žaludek, užívejte při jídle a zapijte je dostatkem vody.

Nákupní tašky na kolečkách jsou pro naše kolena tzv. „friendly“ nebo přátelské. Při té příležitosti jsou vhodné také větší nákupy. Batohy a ruksaky na záda dokáží lépe rozložit zátěž na naše tělo. Pokud však vyrazíme na nákup pouze s taškou do ruky, pak bychom ji měli nosit plnou na straně, kde je postižené koleno.

Pokud opravdu chceme, čas nám to dovolí, a proto bychom si měli každý den vyrazit na špacír. Čím více jsou klouby „mazány“ díky pohybu, tím lépe. Při pohybu nepřijdou zkrátka ani svaly. Pro ještě lepší účinek si s sebou na vandr můžeme vzít hůlky. Ulevují kloubům. Pro delší cesty ve městě se hodí výsuvné hole, které se vejdou do tašky.

Domácí práce mohou fungovat jako fitness. Každý krok, jakékoliv ohnutí a nebo stoupnutí, nebo postavení se posílí svalstvo. Když klečíte, třeba při práci na zahradě, položte si pod kolena polštářek. Nikdy neprovádějte maximální dřep.

Chůze po schodech slouží jako vhodné cvičení pro svaly dolních končetin. Chůze po schodech nahoru je pro kloubychuze do schodu více šetrná než chůze po schodech dolů. Pokud jdete ze schodů nebo z kopce dolů, vyšlápněte nejprve postiženým kolenem, při chůzi nahoru začněte kolenem nepostiženým. Používejte vždy pohodlnou obuv, která vám nohy pevně drží. Dejte sbohem vysokým podpatkům.

Mezi sporty přátelské ke kloubům patří jízda na kole nebo nordic walking. Nezpůsobují nárazovou zátěž kloubu a pomáhají nám udržovat vynakládat energii rovnovážně. Při aktivitě sledujte bedlivě stav vašich kloubů. Pokud začnou klouby bolet nebo otékat, vždy včas aktivitu přerušte.

Pokud sedíte na židli a odpočíváte, využijte jakoukoli volnou chvilku k tomu, abyste párkrát během dne soustředilizvedani nohou v sede svou pozornost na své dolní končetiny. Vsedě na židli zvedněte nataženou pravou dolní končetinu, krátce ji podržte na pár sekund nahoře. Pak ji povolte a znovu položte dolů. To samé proveďte i s levou končetinou. U každé nohy proveďte desetkrát. K večeři si dávejte hodně ovoce a pokud možno méně uzenin a masa. Ve zvířecím tuku (s výjimkou ryb) se totiž skrývají ve zvýšené míře látky, které mají prozánětlivý účinek.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář