Jak se projevuje nedostatek železa ve stáří?

Úno 09 2019

Železo je stopový prvek. To znamená, že se v těle nachází pouze v malém množství. Nicméně je pro nás životně důležitý. Lidský organismus potřebuje nutně železo pro tvorbu krevního barviva hemoglobinu, důležité komponenty červených krvinek neboli erytrocytů. Prostřednictvím hemoglobinu dopravují červené krvinky kyslík z plic do buněk, kde slouží k získávání energie a jejich látkové výměně. Při nedostatku železa tvoří tělo méně hemoglobinu a zásobování kyslíkem do těla v důsledku toho nefunguje tak dobře, jak by mělo. Lékaři hovoří o chudokrevnosti z nedostatku železa.

Co může být příčinou nedostatku železa?

Příčiny jsou mnohočetné. Často se jedná o ztrátu železa, například při častém krvácení z nosu. Tělo potom potřebuje nahrazovat více ztraceného železa pro stavbu nových červených krvinek potravou. Krvácení může být relativně nenápadné a nedostatek se tak dostavuje plíživě. Například v oblasti žaludku a střev se nedostatek projevuje jako přičina chronického onemocnění zažívacího traktu, celiakie nebo nádoru žaludku.

Také příliš nízký přívod železa s potravou může vyvolat jeho nedostatek. Zpravidla přijímáme v potravě dostatek železa. Výborným zdrojem železa je maso, ale také rostlinné potraviny jako červená řepa.

Jak se projevuje nedostatek železa?

Příznaky nedostatku železa jsou obvykle nenápadné. Při anémii z nedostatku železa se cítí postižení většinou slabí, často trpí slabší dušností nebo dýchavičností, krátkých dechem. Relativně nespecifické problémy zahrnují potíže s koncentrací. Bolesti hlavy jsou další možné příznaky. Kromě toho dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů, nehty jsou třepivější a objevují se praskliny v koutcích úst. U seniorů hrozí často nebezpečí, že nemusí těmto příznakům věnovat pozornost a považují je za doprovodné příznaky pokročilého věku. Často se proto u nich předepisuje přípravek s obsahem železa.

Je nedostatek železa nebezpečný?

Nebezpečné jsou především spouštěcí příčiny, méně již samotný nedostatek železa. Doprovodné příznaky jako dušnost a pocity slabosti snižují kvalitu života postižených.

Jak se rozpozná nedostatek železa?

Při podezření na nedostatek železa se provede krevní vyšetření pacienta. Varování dává často už počet a tvar červených krvinek neboli erytrocytů. Koncentrace feritinu v krvi nám dává informaci o stavu zásob železa v organismu. Feritin představuje bílkovinný komplex, v kterém tělo skladuje železo. Hodnoty feritinu mohou být ovšem zkresleny například při onemocnění jater. V tom případě nepodávají hodnoty feritinu spolehlivou informaci o stavu zásob železa v těle. Proto se vyšetřuje ještě obsah jiné bílkoviny, a to transferinu, který je transportní formou železa v krvi. Pokud je laboratorně nedostatek železa potvrzen, začíná pátrání po příčině nedostatku.

Reklama
Jak se řeší nedostatek železa?

Nedostatek železa není nemoc, jedná se o příznak neboli symptom, jak potvrzují odborníci na léčbu anémie. Proto se při nedostatku železa musí především léčit samotná příčina. Jedná se tak o léčbu kauzální. Pokud je třeba, předepíše lékař přípravky s obsahem železa. Aby se odstranil nedostatek železa, je důležité užívat přípravky dostatečně dlouhou dobu. Může se jednat až o tři měsíce, aby se prázdné zásoby v těle doplnily. V závislosti na příčině nedostatku může mít značný vliv také příjem stravy bohaté na železo.

Které potraviny jsou na železo nejbohatší?

Jako odpověď na takovou otázku nás asi nejčastěji napadne špenát. Fakticky je obsah železa v této zelenině potvrzen na množství kolem 3 mg na 100 g hmotnosti. Skvělým zdrojem železa je maso, ale také luštěniny obsahují tento stopový prvek. 100 g zeleného hrášku obsahuje asi 1,6 mg železa, bílé fazole dokonce přes 6 mg. Také v červené řepě, celozrnných produktech nebo jedlých houbách liškách je železo zastoupeno.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..