Jak se projevuje účinek léků v závislosti na změnách v organismu ve vyšším věku

Kvě 03 2017

Zvyšující se počet chorob ve stáří vede k tomu, že se zvyšuje počet užívaných léků. V odborné literatuře se často  užívá pojem polymorbidní senior – tedy postižený více nemocemi. V souvislosti s tím vyšší počet užívaných léků se označuje jako polypragmazie.

senior woman taking pills

Podle statistik můžeme při průměrném počtu 6 užívaných druhů léků očekávat výskyt nežádoucích účinků u každého desátého nemocného

S tím, jak se zvyšuje počet užívaných léků ve stáří, zvyšuje se i nárůst výskytu nežádoucích účinků léčby. Bylo vypozorováno, že při průměrném počtu 6 užívaných druhů léků musíme očekávat výskyt nežádoucích účinků u každého desátého nemocného…  Z tohoto pohledu je důležitý i počet různých lékových interakcí,  který může samotnou léčbu nemoci komplikovat. U 6 užívaných léků je to okolo 40-50 lékových interakcí. Nutno říci, že ne všechny možné interakce jsou klinicky závažné. Za nejzávažnější se považují lékové interakce warfarinu, léků na cukrovku užívaných ústy neboli perorálně, dále benzodiazepinů, prednisonu, digoxinu.

Čím vyššího počtu léků nemocný užívá, tím vyššího počtu chyb se dopouští…

…a tím více klesá jeho compliance neboli ochota spolupracovat a dodržovat doporučení lékaře. Udává se, že až 28 % hospitalizací seniorů je způsobeno chybami v užívání léků. Vůbec nejhorší ochota spolupracovat je u léků s vyššími doplatky.

Ve vyšším věku dochází k oslabení sliznice žaludku a ke snížení tvorby kyseliny chlorovodíkové, která je nezbytnou součástí trávicích žaludečních šťáv. Tím se snižuje kyselost žaludečního obsahu, v žaludku se zvyšuje hodnota pH. Tak se snižuje aktivita některých trávicích enzymů, zpomaluje se proces natrávení obalů užitých tablet a kapslí, které obsahují účinnou látku, a tak se stává lék méně dostupným pro organismus seniora.

Ke stáří dochází také ke zpomalení činnosti žaludku

A proto starší lidé častěji trpí na zácpu. Vlivem zpomalené činnosti žaludku se oddálí nástup účinku podaného léku. Lék zůstává v kontaktu se žaludeční a střevní sliznicí delší dobu, a tak se může prodloužit jeho účinek. Ve vyšším věku je častým problémem spolknout lék, pokud je větší nebo neobvykle tvarovaný.

Důležitá je funkce jater a ledvin


Pro odstranění užitého léku z organismu je důležité to, jak fungují játra a ledviny. Postiženou funkci ledvin poznáme podle zvýšené hladiny kreatininu.  S vědomím snížené funkce jater a ledvin stačí u nemocných nad 70 let mnohdy pouze poloviční až dvoutřetinová dávka většiny léků pro dosažení kýženého účinku.

Ve stáří dochází také k úbytku bílkovin. Klesá hladina bílkoviny albuminu v krvi. Ten váže léčivo v krvi. Při snížené dispozici albuminu je v krvi zvýšené množství volné frakce léčiva. Tím dochází k vyšší účinnosti daného léku než je očekáváno nebo je žádoucí.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..