Jak se stravovat s diabetem

Lis 15 2020

To hlavní na začátek. Pacienti s diabetem mellitem (DM) mohou jíst prakticky všechno. Ale pozor. Je třeba dodržovat určitá opatření. A zde je přehled těch nejdůležitějších. Výživa je při diabetu samozřejmě velmi důležitá. Platí to jak pro diabetes 2. typu, častější formu, stejně jak pro diabetes 1. typu. Ovšem z pohledu stravování platí některé rozdíly.

DM 2. typu (DM2): Jedná se o hlavně o snižování váhy

Silná nadváha, především v oblasti břicha, tzv. viscerální obezita, představuje vysoké riziko pro vznik DM2. Výživová doporučení pro pacienty cílí proto na snižování váhy spolu s dalšími změnami životního stylu a s tím zlepšení metabolické kontroly.

DM 1. typu (DM1): Správně vyhodnocovat množství obsažených cukrů

U DM1 nemusí správná výživa přímo přispívat ke zlepšení stavu nemoci. Lidé s DM1 musí ovšem vědět, kolik cukru se skrývá v jejich jídle. Jen tak si mohou správně spočítat, kolik inzulínu potřebují k úpravě hladiny cukru v krvi, aby se vyhnuli příliš vysokým nebo naopak nízkým hladinám cukru v krvi (hyperglykémii nebo hypoglykémii). To samé platí i pro pacienty s DM2 léčené inzulínem. Informaci o tom, jaké je přibližné množství cukru v jednotlivých potravinách, získávají pacienti v rámci edukačních brožurek.

Jak spočítat množství cukru v jídle při léčbě inzulínem

Tam, kde je součástí léčby inzulínoterapie, je důležité správně se orientovat a správně odhadnout, jaké množství cukrů se v potravině nachází. Podle toho může pacient spočítat, kolik inzulínu potřebuje ke zpracování sacharidů v krvi po jídle. Pro zjednodušení a usnadnění přemýšlení o sacharidové hodnotě jídel vznikl pro pacienty s diabetem systém výměnných jednotek. Jedna výměnná jednotka, jak ji u nás používáme, obsahuje 12 gramů sacharidů. V některých jiných dietních systémech pro osoby s diabetem se lze setkat i s výměnnou jednotkou o obsahu 10 gramů sacharidů. Praktické zkušenosti ukazují, že mezi těmito výměnnými jednotkami není významný rozdíl. Výměnná jednotka představuje asi o půl krajíce chleba, proto se jí také někdy říká chlebová jednotka. Lidé s diabetem tak mohou rychle a snadno odhadnout počet jednotek „na talíři“.

1 taková jednotka zvýší hladinu cukru v krvi asi o 25-40 mg/dl. Skutečný vzestup je ovšm individuální. Závisí totiž na vlastní hmotnosti, úrovni stresu, denní době a pohybové aktivitě.

Nejdůležitější výživové tipy u DM

Lidé s diabetem mohou jíst principiálně všechno. Platí to pro DM1 i DM2. Ani cukr není tabu, ale měl by se jíst nebo pít co nejméně. Speciální dieta také není nutná. Starší označení potravin „Vhodné pro diabetiky“ již neexistuje.

Pro pacienty s DM platí v zásadě to samé, co pro zdravé.

 • Jíst hodně ovoce a zeleniny. 3 porce zeleniny a 2 porce ovoce denně.
 • Podle možností se vyhnout cukru. Cukr v jídle reflektuje krevní cukr a tím ovlivňuje hladinu inzulínu. Inzulín působí na tukové buňky a brání rozkladu tuku.
 • U rýže, nudlí, chleba a dalších obilných produktů vybrat celozrnnou variantu.
 • Jíst maso, klobásu, sýr a další jídla s živočišnými tuky s mírou
 • Upřednostňovat tuky z rostlin. Dobrý je například olivový a řepkový olej a také ořechy a semena
 • Sůl používat střídmě. To platí zejména při výskytu hypertenze

 

Jak se vypořádat s diabetem ve stáří

 1. Potrava je vždy individuální

Nutriční léčba diabetu 2. typu má dlouhodobý horizont. Pro motivaci pacienta je důležité, aby se svým lékařem prodiskutoval stravovací plán, který mj. zohlední i osobní preference. Nutriční poradenství, jako součást školení o diabetu, poskytuje také praktické znalosti pro každodenní život.

 1. Hubnutí vyžaduje dlouhodobou strategii

Radikální dieta na krátkou dobu se u diabetu nedoporučuje. Úspěchy z ní plynoucí mají pouze krátké trvání. Často se ztracená kila znovu nakumulují na těle v době, kdy se po dietě zase vrátíme ke svým starým stravovacím návykům.  Pacienti s DM2 by měli místo toho dbát na to, aby jídlo bylo pestré a odpovídalo potřebám a zároveň se více hýbali a tak začali zdravotně smysluplně pomalu snižovat svou váhu. Důležité je proto nastavit náš jídelníček tak, že se jím řídíme dlouhodobě.

 1. Cukry, tuky, bílkoviny: Doporučení

Pacienti s DM by se měli stravovat vyváženě a dbát na dobrý poměr cukrů, tuků a bílkovin. Rozhodující je především vzít si tyto makronutrienty z dobrých potravin. Zde jsou typy:

Cukry: Komplexní cukry zmírňují vrchol glykémie po jídle. Komplexní cukry odcházejí ze střeva pomaleji do krve a nezvyšují cukr po jídle tak rychle. Rovněž udrží déle pocit sytosti. To je ideální pro hubnutí. Komplexní cukry se nacházejí například v celozrnném chlebu a nudlích. Na druhou stranu se vyhýbejte potravinám se sacharidy, které se rychle dostanou do krve, jako jsou těstoviny, pizza a chléb z bílé mouky. U toho přejděte na celozrnnou variantu.

 

Co je glykemický index?

Glykemický index udává, jak rychle a na jaké hodnoty dokáže určitá potravina zvýšit hladinu cukru v krvi. Čím vyšší je hodnota, tím vyšší a rychlejší index. Při DM je žádoucí preferovat potraviny s nízkým glykemickým indexem. Glykemický index slouží pro správnou orientaci. Neměl by být ovšem jediným rozhodujícím kritériem při sestavování jídelníčku. Například jablečná šťáva má nízký glykemický index, protože obsahuje málo glukózy. Na druhou stranu obsahuje vysoké procento fruktózy, která zvyšuje inzulínovou rezistenci a steatózu jater. Čím častěji je produkt zpracováván, tím mívá zpravidla vyšší glykemický index a tím rychleji přestupuje z takové potraviny cukr do krve. Bramborová kaše nebo hranolky mají vyšší hodnotu indexu než brambory ve slupce.

Tuky. Upřednostňovány mají být nenasycené mastné kyseliny, především omega-3. Omega-6  působící prozánětlivě a měly by být přijímány v malém množství. Správný poměr omega-3 a omega-6 je přítomen např. v lněném, řepkovém oleji, v lněných semínkách a některých oříškách. Kvalitním zdrojem jsou také ryby.  Živočišné tuky konzumovat v menší míře. Roli ovšem hraje i kvalita masa. Např. maso z pasoucích se zvířat má vyšší obsah omega-3.

Diabetik by se měl vzdát potravin s obsahem transmastných kyselin. Ty zvyšují hladinu LDL-cholesterolu a naopak snižují hladinu HDL-cholesterolu. Transmastné kyseliny se skrývají hlavně v průmyslově zpracovaných potravinách – chipsech, pokrmech z fast foodu a uzeninách.

Bílkoviny. Při poškození ledvin- typicky při dlouhodobě zvýšené hyperglykémii – je příliš vysoký příjem bílkovin škodlivý. Příjem bílkovin u takových pacientů by měl být konzultován s odborným poradcem nebo lékařem. Bílkoviny jsou bohatě obsaženy v živočišných produktech: mase, rybách, mléčných produktech, vejcích. Hodnotné bílkoviny však obsahuje i rostlinná strava. Luštěniny, zelenina nebo brambory. Pokud se tedy chcete občas obejít bez živočišných produktů, obvykle si nemusíte dělat starosti s přísunem bílkovin.

 1. Jezte hodně vlákniny

Vláknina je cukr, který lidský trávicí systém, neumí nebo jen v minimální míře zpracuje. Samotné zpracování vlákniny je ve střevě velmi pomalé. Přestup do krevního řečiště je také pomalý. Navíc vláknina zlepšuje citlivost buněk na inzulín a obstarává delší pocit nasycení. Lidé s DM2 by měli denně konzumovat asi 40 g vlákniny. Bohaté na vlákninu jsou celozrnné potraviny, luštěniny, oříšky a různé druhy ovoce a zeleniny.

 1. Cukru se vyhýbejte hlavně v nápojích

Lidé s DM by se měli vyvarovat hlavně cukru v nápojích. Jedná se především o nápoje s obsahem cukru s vysokou kalorickou, ale žádnou výživovou hodnotou. Znamená to, že takové nápoje nepřispívají nijak k pocitu sytosti, ale jsou pouze nadbytečným zdrojem energie pro ukládání tukových zásob v těle. Kromě toho se takový cukr dostává do krve značně rychle, což vyvolává rychle hyperglykémii. Jedinci mající potíže s kontrolou vlastní hmotnosti, by měli na takové nápoje úplně zapomenout. Patří mezi ně slazené limonády, cola. Lepší alternativy jsou voda, čaj, káva a ovocné střiky.

 1. Alkohol jen s mírou

Pravidelný příjem alkoholu vede k rozvoji ztukovatění jater (steatóze).  To je svázáno společně s nadváhou a hypertenzí s vyšším rizikem vzniku rakoviny v trávicím traktu. Alkohol by měl být proto konzumován velmi střídmě. Platí to stejně i pro diabetiky. Příležitostná sklenice piva nebo sklenička vína nepředstavují zpravidla žádný problém. Aby se zabránilo vzniku závislosti, je třeba se alkoholu nejméně dva dny v týdnu úplně vyhnout.

 1. Sám si vařit

Hotové produkty ze supermarketu jsou praktické, obsahují však často hodně soli, cukru, tuků, jako dochucovadel. Ti, kdo si připravují jídlo sami a konzumují čerstvě uvařené jídlo, si tak sami rozhodnou, co si do jídla dají.

 1. Skepse ohledně „light“ produktů

Nižší nebo nulový obsah cukru“ a snížený obsah tuku zní z pohledu hubnutí optimálně. Taková dietní jídla jsou však často zavádějící. „Snížený obsah tuku“, může znamenat více cukru jako nosiče příchuti nebo naopak. Při nakupování je lepší zkontrolovat informace na obalu, než se spoléhat na reklamní sliby.

 1. Vedle zdravé stravy – hlavně pohyb

Cvičením spalujeme kalorie. Cvičení navíc zlepšuje účinek inzulínu u lidí s DM2. Buňky na něj lépe reagují. Při hubnutí organismus nejprve čerpá energii ze svalových buněk. To může být nežádoucí hlavně ve stáří, protože se tak omezuje vlastní mobilita a zvyšuje tělesná fragilita. Proto je při správné stravě důležité také cvičení, které zabrání úbytku svalů. Svaly také zvyšují bazální metabolismus v těle. To podporuje hubnutí a především pomáhá udržovat váhu po úspěšném zhubnutí.

Zimní sporty a cukrovka

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.