Jak se vypořádat s komářím bodnutím

Čvc 25 2015

 

Prvním poznatkem je odolat škrabání kůže. Co ale pomůže proti svědění, zarudnutí a otoku po bodnutí komárem nebo jiným krevsajícím dotěrným hmyzem? Představa, že to, jak na nás dotírají komáři a jiný hmyz ze skupiny členovců, je podmíněna chutí naší krve, je lichá. Komáry a ostatní hmyz přitahuje především individuální tělesný pach. Za tělesný pach je především odpovědné složení našeho potu, který vylučují potní žlázy. Hmyz se orientuje především podle našeho tělesného tepla, oxidu uhličitého vylučovaného částečně i kůží a těkavých látek přítomných v potu.

Reakce na bodnutí hmyzem jsou velmi odlišné

Po bodnutí komárem reagují lidé velmi odlišně. Většinou se objeví zarudnutí v podobě pupínku, otok a místo svědí. U někoho je zarudnutí velikosti mince, u někoho se nemusí objevit vůbec nic. Někteří šťastlivci bodnutí hmyzu sotva zaznamenají. V posledních letech se však zvýšil počet alergických reakcí jako následek hmyzího bodnutí. V případě těžšího průběhu nebývá ojedinělá ani hospitalizace v nemocnici. Na vině je i vyšší výskyt alergií v populaci obecně.

Potřeba škrabání se po bodnutí nezpožďuje

Když komár nebo jiný hmyz pronikne svým sosákem přes kůži a do drobných podkožních cév, vylučuje do těla oběti ze svých slin sekret. Ten jednak zpomaluje srážení krve. Navíc ovšem spouští alergickou reakci, při které se v těle do krve uvolňuje látka, zvaná histamin, která vyvolává akutní svědění. Spontánní potřebě škrabání by lidé soužení komářím bodnutím měli odolat. Škrabání poškozuje povrch kůže. Malými rankami na povrchu kůže mohou do těla vniknout zárodky, které mohou spustit infekci.  V našich končinách žádné takové nebezpečí nehrozí. Před přenosem infekčních chorob se musíme mít především v exotických zemích Afriky nebo Asie.

Bodnutí by se mělo především chladit

Vhodnější je proto místo bodnutí chladit, abychom zmírnili svědění a otok. K tomu se nejlépe hodí dobře nasáklá zvlhčená žínka nebo různé moderní dobíjecí chladící baterie, osvědčené jsou octové obklady. Pomohou krémy a masti s obsahem kortikoidů. Tyto přípravky by se však neměly používat dlouhodobě opakovaně. Spolehlivě fungují léky ze skupiny antihistaminik, většinou volně prodejné v lékárně. Zabraňují účinku histaminu, předcházejí tak otoku a svědění. Ve formě gelu dokážou látky na kůži také dodatečně chladit, například Fenistil.  Patří sem Dithiaden, Zyrtec nebo Claritine. Vážnější situace nastává při bodnutí lokalizovaném v oblasti krku, dutiny ústní, jazyka, nebo jícnu. Pokud potom dojde ke vzniku otoku, hrozí nebezpečí zablokování dýchacích cest. V rámci první pomoci je potřeba v poloze vsedě postižené místo chladit ledovým obkladem a následně zavolat lékařskou pomoc.

Jak se před komářím bodnutím chránit

Komáři a další dotěrný hmyz je aktivní hlavně v pozdní odpoledne, při západu slunce, a setmění, v nočních hodinách, kdy shání ponejvíce potravu a za svítání. Během večera je proto vhodné nosit dlouhé oblečení. Světlé nevýrazné barvy, které nelákají komáry.


Přípravky ze skupiny repelentů mohou komáry také odradit. Fungují na bázi rostlinné nebo syntetické. Rostlinné mají časově omezený účinek. Obvykle jsou silně aromatizované, jejich vůně nebo zápach je pro komáry a další hmyz nepříjemná. Patří sem například citronelový olej, eukalyptový olej, tea tree olej, mentol, kafr a mnohé další. Nejsou považovány za toxické, avšak díky vysoké těkavosti není doba repelentní účinnosti dostatečně dlouhá. Spektrum účinku je navíc úzké.


Syntetické mají delší účinek. Ochraňují nás více hodin. Z nejčastěji používaných přípravků jmenuje OFF!, Autan, Repelent Predator. Většina z nich obsahuje jako účinkou látku DEET v různé koncentraci. Repelenty se nanášejí na nechráněná místa, nikdy ne pod oblečení. Případně na okraje oblečení, vždy dle jeho návodu k aplikaci. Repelenty nenanášíme na poraněnou a spálenou kůži. Při použití opalovacích přípravků repelent nanášíme nahoru.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..