Jak se vypořádat s nemocí zvanou dna

Bře 29 2018

Dnu známe také pod názvem podagra. U nemocných pacientů reaguje nemocný kloub velmi citlivě při jakémkoliv pohybu nebo doteku. Pokud jsou postiženy kolena nebo prsty u nohy, postižení lidé začnou kulhat. Akutní záchvat může až nesnesitelně bolet. V těle se hromadí kyselina močová. Odborníci hovoří o hyperurikémii. Lékař pozná dnu podle odpovídajícího klinického nálezu a zvýšených hodnot kyseliny močové v krvi. K jejímu nadbytku může dojít z několika příčin.

– Ledviny vylučují příliš málo kyseliny močové. Často to má genetickou příčinu.
– Lidé postižení dnou přijímají v potravě příliš mnoho purinu. Ten se mění v těle na kyseliny močovou.
– Tělo vytváří nadbytek kyseliny močové

 Při dně se vytváří krystalky kyseliny močové, které se ukládají v těle na různých místech, například v kolenou nebodna v ledvinách. U ledvin způsobuje dokonce dna nedostatečnost ledvin (renální insuficienci). Jako první se tato porucha látkové výměny většinou projeví na kolenou, především v prstech u nohou a v dolních končetinách.

Při akutním záchvatu je vhodné chladit kolena

Velmi bolestivé akutní záchvaty se často odehrají po vydatném jídle nebo požití alkoholu. Masité jídlo obsahuje hodně purinu, který hodnoty kyseliny močové umí  doslova vystřelit do vysokých hodnot. Nadbytek alkoholu způsobí, že ledviny začnou vylučovat kyselinu močovou méně. Pro zmírnění dnavého záchvatu sám nemocný udělá relativně málo. Nejlépe pomáhá zanícené koleno chladit, lehnout si do zvýšené polohy a být v klidu, jak objasňují odborníci revmatologové. Omezí se průtok krve kolenem, což zmírní bolest.

Léky proti dně

Proti bolesti působí účinně léky. Léky proti revmatu bez obsahu kortikoidů jsou prostředkem volby. Brzdí zánět a působí většinou velmi rychle. Méně často než v minulosti předepisují lékaři při záchvatu dny kolchicin. Účinná látka má nežádoucí účinek průjem. Jako další alternativy se nabízí při dně léky s obsahem kortikoidů, které zmírňují bolest.

Co nepomáhá u akutního záchvatu dny? Polykání tablet, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. Ty pomáhají dlouhodobě, ne akutně.

Tipy pro stravu

Pro předejití záchvatům dny na delší dobu, je klíčové aktivní zapojení nemocných. Měli by následovat několik stravovacích doporučení. Které potraviny jsou vhodné pro jejich jídelníček a kterým by se měli vyhnout? I to je dobré probrat s ošetřujícím lékařem. Nevystačí ovšem pouze změna stravy.  Lékař má možnost naordinovat dlouhodobě působící léky snižující hodnoty kyseliny močové v těle.

Jak si mohou pomoci samotní pacienti

Jíst stravu chudou na purin. Jsou to hlavně vnitřnosti, maso a určité druhy ryb, které mají vysoký obsah purinu. Ten může vést ke zvýšeným hodnotám kyseliny močové. Proto je důležité omezit příjem masa. Co je dobré vědět o zelenině bohaté na purin, jako je chřest nebo zelená kapusta? Podle posledních výzkumů nejsou nebezpečné. Přesto je důležité poradit se podrobně o stravě s lékařem.

Vyhnout se alkoholu. Alkohol patří k možným příčinám záchvatu. Proto je důležité se alkoholu vzdát a pít nealkoholické nápoje. Zvláště si dát pozor na pivo. Je bohaté na purin.

Dostatečně pít. Dbejte na příjem dostatečného množství tekutin. Chráníte tak hlavě ledviny. Ty jsou důležité pro vyměšování kyseliny močové z těla.

Redukovat váhu, ovšem ne příliš rychle, spíše pomalu. Od rychlých diet nebo půstů odrazují lékaři. Mohou vyprovokovat dnavý záchvat. Hubnutí se plánuje dlouhodobě. Je důležité spojit se zdravou stravou a dostatkem pohybu. 

Dodržování správného životního stylu vyžaduje u pacientů s dnou vytrvalost a disciplínu. I když se dlouhou dobu akutní záchvat nedostavuje, je důležité pravidla dodržovat.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..