Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi

Kvě 28 2019

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi představuje dlouhodobě problém. Se správným stravováním ji můžeme předcházet. Potrava, která je bohatá na živočišné tuky, zvyšuje hladiny cholesterolu v krvi. V čem hlavně je ale nebezpečný cholesterol?

Co je cholesterol?

Cholesterol se řadí společně s triglyceridy mezi tuky. V normální míře je cholesterol zcela neškodný. cocoa nutPlní v těle dokonce mnoho důležitých funkcí. Je klíčový pro tvorbu hormonů, především pohlavních, vitamínu D, je důležitý pro metabolismus tuků a pro stavbu buněčných membrán. Většinou si cholesterol vytváří naše tělo samo. Z potravy samotné většinu přijatého cholesterolu nijak nevyužijeme. Hlavním rizikovým faktorem však není samotný příjem cholesterolu, ale poměr nasycených, mononenasycených a vícenenasycených tuků v jídelníčku. Velmi škodlivý je oxidovaný cholesterol, který vzniká smažením a pečením tučných potravin. Proto potraviny raději vaříme nebo dusíme, lépe kratší dobu a při nižší teplotě.

Teprve ve vyšším množství škodí cholesterol našemu zdraví

Ukládá se totiž ve stěnách krevních cév a přispívá k zvápenatění cév (arterioskleróze). Zvláště nebezpečné je proto spojení vysoké hladiny cholesterolu a dalších rizikových faktorů jako je zvýšený krevní tlak, nadváha, diabetes 2. typu a kouření. Právě starší lidé jsou kombinací těchto faktorů více postiženi.

Reklama
Jaké jsou bezpečné hladiny cholesterolu?

Doporučená hladina celkového cholesterolu (tzv. cholesterolemie) v krvi je do 5,00 mmol/l (milimolů na litr). Hladina od 5,01 do 6,5 mmol/l je označována za zvýšenou. Lidé s touto hladinou cholesterolu by si měli více všímat svého jídelníčku a upravit svůj životní styl. Nad 6,5 mmol/l je hladina označována jako riziková. Lidem s takto vysokým cholesterolem hrozí větší riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, proto by měli být v péči lékaře. Správným stravováním lze snížit hladinu cholesterolu. případě zvýšené hodnoty je důležité znát nejen svůj celkový cholesterol, ale také tzv. hladinu „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi.

Pro jedince s vysokým cholesterolem platí změna životního stylu a návyků

Zdravěji se stravovat a více se hýbat. Nasycené tuky, které se nachází hlavně v živočišné stravě, jako jsou sýr a vejce, bychom se měli vyhýbat, abychom snížili příjem cholesterolu. Vícenenasycené mastné kyseliny neboli tuky neumí naše tělo vytvořit, a proto je musíme přijímat v potravě. Vyskytují se hlavně v rostlinných olejích jako je olivový olej a řepkový olej. Nejkvalitnější je přitom olivový olej „extra virgin“, který je lisovaný za studena. Řepkový olej bychom měli jíst denně, protože má ideální poměr omega-3 a omega-6 tuků.  Vhodným zpestřením stravy je také olej lněný nebo konopný. Tučné mořské ryby jako jsou losos nebo makrely, jsou bohatým zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Strava by měla být tzv. středomořská. Neboli hodně zeleniny, místo masa radši častěji na talíř rybu. Stejně tak je důležitý pohyb.

Pohyb způsobuje pokles LDL-cholesterolu a triglyceridů v krvi. Sport tak zesiluje účinek změny ve stravě. Kouření by se měli lidé s vysokým cholesterolem naopak vyhnout.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..