Jak spolu souvisí složení jídelníčku a dráždivý tračník

Dub 06 2017

Určité cukry mohou zhoršovat potíže spojené s onemocněním zvaným dráždivý tračník.  Jedná se o  složky potravy, které se nazývá cizí zkratkou FODMAPs. O co se vlastně jedná a které jsou ty problematické látky?

Proč dráždivý tračník?

FODMAPs

Infekce, psychická zátěž nebo genetické předpoklady – to vše má vliv na dráždivý tračník

Syndrom dráždivého tračníku zahrnuje širokou škálu potíží, které jsou spojené s poruchou hybnosti tlustého střeva. Pacient má potíže s vyprazdňováním stolice. Tyto potíže jsou doprovázeny příznaky jako bolest břicha, zácpa, průjem, nadýmání. Aby lékař mohl konstatovat tento syndrom, musí se u pacienta objevit v období minimálně tří měsíců za poslední rok objevit alespoň dva z těchto tří příznaků, jako je úleva po vyprázdnění, začátek bolestí spojených s poruchou vyprazdňování.

 

Syndrom dráždivého tračníku stanoví lékař většinou až tehdy, když jsou vyloučeny všechny ostatní možné příčiny. Na vzniku se podílí více faktorů. Ví se, že nervová vlákna v tlustém střevě mají zvýšenou citlivost. Ke spuštění může vést například infekce ve střevě, svou roli hraje také psychická zátěž. Hovoří se také o genetických vlohách.

Vliv má složení naší stravy

Ukazuje se, že na tento stav má vliv i složení naší stravy. Složky potravy, které se podílejí na syndromu dráždivého tračníku se shrnují pod zvláštní název FODMAPs. Jedná se ve zkratce o různé druhy cukrů, které se nacházejí v moderní západní kuchyni. Zhruba každý třetí trpí na nesnášenlivost laktosy, neboli mléčného cukru a u téměř dvou třetin nedělá dobře zase ovocný cukr, neboli fruktosa. U každého čtvrtého se jedná o nesnášenlivost obou z cukrů. Bylo prokázáno, že omezení těchto FODMAPs v našem jídelníčku má pozitivní účinek u lidí, kteří jsou postižení syndrom dráždivého tračníku a dalšími funkčními poruchami trávicího ústrojí, u kterých je postiženo vyprazdňování stolice. Doporučení s omezením FODMAPs byla vyvinula v Austrálii na Monash univerzity v Melbourne.

Běžné procesy při trávení probíhají u dráždivého tračníku jako velmi nepříjemné a zatěžující

Vliv těchto cukrů je možné popsat následovně. Člověk tyto cukry není schopen strávit. Zůstávají v nezměněné formě ve střevě. Dále pronikají níže do tlustého střeva. Tam jsou schopny absorbovat vodu. Tento proces činí stolici tekutější a měkčí. V tlustém střevě sídlící střevní baktérie začnou ve zvýšené míře vytvářet střevní plyny, které způsobují nadýmání a odcházejí jako větry. Tento proces se odehrává v našem těle zcela normálně. Ovšem pouze u lidí s přecitlivělým střevem označovaných souhrnně jako syndrom dráždivého tračníku, jsou tyto jevy velmi nepříjemné a zatěžující.

Jak pomáhají poznatky získané o FODMAPs

Výzkum jde samozřejmě ještě dál. Stejným způsobem účinkují cukry naývané polyoly. Jedná se o vícesytné cukerné alkoholy, které se přidávají do potravy jako umělá sladidla, Z nich jmenuje například sorbitol nebo xylitol, které jsou obsaženy v potravinách jako náhrada za cukr. Patří sem také vícesytné cukry, které ale nechutnají jako sladké. Ty se vyskytují například v cibuli, pšenici a chlebu, ale také v čočce. Všechny tyto problémové látky se shrnují pod zkratku FODMAPs.  FODMAPs by se měly z jídelníčku vyřadit na šest až osm týdnů úplně. Pak by se měly do jídelníčku opět krůček po krůčku znovu zavádět. Až k individuálně snesitelnému množství. Protože u každého leží někde jinde, neexistuje kvůli tomu také žádná dieta na dráždivý tračník. V jedné australské studii bylo zjištěno, že tři ze čtyř pacientů benefitují z tohoto postupu.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..