Jak správně hovořit s postiženými demencí

Úno 02 2014

 

Mluvit s osobami postiženými demencí může být velmi těžké. Když je partner postižen demencí, velkou část svého času musí druhý partner věnovat právě jemu. Čas od času by měl také najít dostatek volného času sám pro sebe.  Například žena může prohodit pár vět se sousedkou nebo se známými. Partner postižený demencí však tyto situace někdy může nést těžce a brát obrácení pozornosti svého partnera na někoho jiného jako naschvál. Takovéto situace nezažívají partneři lidí trpících demencí výjimečně. Pokud nemocný reaguje při rozhovoru s námi poněkud agresívně, neměli by to rodinní příslušníci, kteří se o ně starají, chápat jako útok proti vlastní osobě.

S jakými těžkostmi se při demenci potkáme

Rodina s pacientem postiženým demencí by se měla naučit určitý způsob komunikace. Při komunikaci s nemocným je třeba vzít do úvahy více věcí. Se zdravými lidmi často ukončíme rozhovor s tím, že víme, na čem jsme se dohodli a co máme na mysli. Při demenci se stává rostoucí ztráta paměti  překážkou, a ještě k tomu navíc postižený žije stále více ve svém vlastním světě. O tom, že manželský pár už nějakých čtyřicet padesát let žije společně v jedné domácnosti, je pro zdravého partnera normální věc. Postižený demencí to možná zapomněl, netuší, kde je, a chce se vrátit domů.

Člověk postižený demencí si své ztráty paměti není zpravidla vědom

Rodinný příslušník a postižený příbuzný vycházejí často z různých předpokladů. To může způsobit konflikt nebo hádku. Člověk postižený demencí si své ztráty paměti není zpravidla vědom. Proto jsou především pečující žádáni o to, učit se komunikaci s nemocnými bez vytvoření konfliktu. K tomu potřebují informace o nemoci. Tak mohou lépe vyhodnotit, proč se jejich protějšek chová tak, jak se chová.

Při mluvení s postiženými demencí potřebují rodinní příbuzní hodně zvažovat

Při komunikaci s nimi je primární cíl udržet dobrý vztah. Rodinný příslušník by měl nemocnému ukázat, že on je zde pro něj, dát mu pocit jistoty a bezpečí, a tak pro oba umožnit důstojnější život. Právě když se člověk s demencí začíná chovat agresívně, vyplatí se klást důraz ne tolik na věcný obsah toho, co je řečeno, ale na potřeby postiženého a kvalitu vztahu pečující osoby s pacientem. Proč je naštvaný? Co tím chce vyjádřit? Asi se manžel cítí vyčleněn, když se jeho žena baví se sousedkou.

Agresivita při demenci má většinou jeden spouštěcí mechanismus, ale s různými příčinami. Možná, že má nemocný bolesti. Ale často se chová člověk s demencí agresívně, protože se cítí vyčerpán nebo protože nerozumí, o čem jeho protějšek hovoří. Přitom by mohlo pomoci rodinnému příslušníkovi několik jednoduchých tipů, aby se takovým situacím vyhnul:


Zorientovat nemocného. Pokud postiženému říkáme: „Oblékni si kabát“, reaguje člověk s demencí s nepochopením, protože si není vědom, že je venku zima. Pomáhá, když pečující osoba dává k dispozici další informace: „Obleč si kabát, protože venku je zima.“

Být konkrétní. Pobídka ve stylu „Prostři stůl,“  obsahuje pro nemocného mnoho nejasného. Lepší je použít příkazy typu: „Vezmi tyhle talíře a polož je okolo stolu.“ To samé platí při otázkách. Místo „Co chceš dělat?“ používejte radši otázku: „Díval by ses radši na televizi nebo chceš poslouchat rádio?“ Místo „my“ doporučujeme říkat „já a ty“.

Jednoduše formulovat věty. Komplikované věty jsou pro lidi s demencí často těžko srozumitelné. Proto říkejte co možná nejjednodušší slova a vyhněte se skládání těžkých složitých vět.

Když hovoříte ke svému protějšku v jeho blízkosti, ukazujte nejlépe na to, o čem hovoříte. Při rozhovoru dle možností vyhledávejte oční kontakt. Tak ví postižení, že se mluví na něj.

Dejte mu čas k vyjádření se. Postižení s demencí často zápasí s hledáním správného slova. Nenapovídejte mu, nýbrž poskytněte mu čas, aby nalezl ten správný výraz.

Informace znovu opakujte. Když dorazí domů nějaká návštěva, v pravidelných intervalech mu říkejte, že „sestra přijela dnes na návštěvu…“

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..