Jak správně nakupovat maso a ryby

Úno 15 2019

Potraviny mohou být nejen zdrojem prospěšných látek, ale někdy také mohou naše zdraví ohrozit. Zdraví škodlivé látky v nich mohou vznikat především při nesprávném uchovávání a zpracování, někdy se do potraviny dostanou již při růstu (námel u obilí, těžké kovy v rostlinách ze znečištěné půdy, rtuť v rybách ze znečištěné vody). Je proto důležité rozpoznat nekvalitní nebo přímo závadné potraviny a také vědět, jak potravinám zachovat zdraví prospěšné vlastnosti při skladování a zpracování.

Maso, drůbež, ryby

Maso a ryby patří mezi potraviny, které se nejrychleji kazí a mohou být snadno zdrojem infekčního onemocnění, a to i velmi vážného. Proto musíme věnovat pozornost jejich kvalitě a skladovat a upravovat je vždy tak, aby v syrovém stavu nepřišly do kontaktu s potravinami, které se tepelně neupravují, například se zeleninou. Na syrovém mase a rybách se totiž rychle množí baktérie, které by se přes tepelně neupravenou potravinu dostaly do našeho zažívacího traktu.

Správný nákup masa a ryb

Při nákup vybíráme přednostně maso i ryby čerstvé (ne mražené) a nebalené.Lépe se pak u nich kontroluje kvalita (balené maso a ryby nelze kontrolovat čichem, zrakem se dají kontrolovat jen omezeně). Ryby kupujeme přednostně buď čerstvé, prodávané chlazené na ledu, nebo vakuově balené (déle vydrží).

Jak rozpoznat čerstvé maso a ryby:

Vůně – typicky masová, bez jakýchkoli náznaků nepřirozeného zápachu

Barva – u vepřového světle růžová, u hovězího sytě červená nebo lehce do hněda či šeda (zejména u vakuově baleného masa je v pořádku), u drůbeže velmi světle růžová, u ryb typická podle druhu

Povrch – lesklý, se schopností vyrovnat rychle důlek po lehkém zatlačení prstem (nikdy nesaháme na maso holou rukou!)

Ryby – oči jsou čisté a vypouklé, žábry jasně červené, maso pevné a pružné.

Zdroj: Marcela Floriánková – Zdravý životní styl a jídelníček pro seniory

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..