Jak správně užívat antibiotika

Bře 30 2019

Antibiotika ničí škodlivé bakterie, které jsou původci infekčních nemocí. Jsou pro náš prospěšné  ovšem pouze tehdy, když je užíváme správně. Hnisající mandle, zánět močového měchýře nebo těžký zánět plic. To jsou jedny z nejtypičtějších oblastí, kdy se nasazují antibiotika. Antibiotikum nám pomáhá tehdy, když baktérie v těle spustí infekci. Antibiotika usmrcují nebo omezují původce nemocí pouze tehdy, když se sami začnou pomnožovat. Antibiotika mohou proti bakteriím bojovat jen tehdy, když jsou správně užívána a při jejich užívání se dodržují určité zásady.

Dodržování časového odstupu, nepřerušení užívání antibiotik příliš brzy

swallowing tablets

Některá antibiotika mohou v kombinaci s určitými léky vytvářet nežádoucí účinky.

Pokud vám lékař předepíše antibiotikum, říká vám jak často a jak dlouho byste ho měli užívat. Pokud si to nezapamatujete, pak se zeptejte v lékárně. Lékárník vám na krabičku léku napíše dávkovací schéma.  Je důležité užívat lék tak, jak je předepsáno lékařem. Takové dávkovací schéma zabezpečí v těle dostatečně vysokou koncentrace léku a stále udržovaná hladina účinné látky v krvi je pro léčbu infekce rozhodující. Pokud antibiotikum nemůže plně rozvinout svůj účinek, mohou baktérie přežít a stát se proti léku rezistentní, přestanou být na antibiotika citlivá. To samé se může stát, když se lék neužívá dostatečně dlouho. Nedobere celé předepsané balení antibiotika.

Jak užívat

Pokud předepíše lékař jedenkrát denně, potom to znamená, že máte užít jednu tabletu během 24 hodin. Dvakrát za den je míněno, že preparát se užívá cca každých 12 hodin. Třikrát denně se myslí přibližně každých osm hodin. Rovněž je důležité přečíst si příbalovou informaci nebo se zeptat v lékárně, jak byste měli tablety nebo kapsle polykat. Doporučuje-li výrobce, že antibiotikum se má užít před jídlem, potom užívejte lék asi půl hodiny až hodinu před samotnou konzumací jídla. Při jídle znamená jako součást jídla.

Reklama
Pozor na vedlejší účinky antibiotik

Možná byste rádi lék polykali k jídlu nebo po jídle, protože antibiotikum se tak lépe snáší. Pokud tak učiníte, může se stát, že tableta nefunguje už tak dobře, jak má. Mnohé účinné látky se budou hůře přijímat a vstřebávat, když je požijete zároveň s jídlem.

Při polykání tablety ji zapijte dostatečným množství pitné vody klidně z kohoutku. Nestačí pouze polknout, ale zapít. Jinak se může lék zaseknout v jícnu. Mléko, čaj nebo káva se k zapití léku hodí méně, protože mohou vytvářet v žaludku různé těžko rozpustné komplexy, které zabraňují správnému vstřebání, a tím i účinku léku. To samé platí, když zároveň s antibiotiky užíváte antacida, která neutralizují žaludeční kyselinu nebo minerální přípravky, které například obsahují vápník, hořčík nebo zinek.

Změny účinku léků při podávání některých antibiotik

Některá antibiotika mohou v kombinaci s určitými léky vytvářet nežádoucí účinky. Například makrolidová antibiotika jako erytromycin a statiny, které snižují cholesterol. Účinek statinů může být zesílen, což může vyvolat svalové bolesti. Dalšími příklady je rozkolísání hladiny cukru u diabetiků, nebo zvýšená krvácivost nebo pohotovost ke krvácení při současném  užívání kumarinových preparátů. Rovněž účinek hormonální antikoncepce může být ovlivněn antibiotiky, což může vést k nechtěnému otěhotnění.

Mezi možné vedlejší účinky patří průjem, plíseň, alergie

Všeobecně jsou antibiotika dobře snášená. Přesto by měli být pacienti upozorněni na potenciální vedlejší účinky. Alergie na antibiotikum, stejně jako vyrážka na kůži. Vedle toho mnozí uživatelé trpí průjmem. Antibiotikum nevymýtí pouze škodlivé baktérie, původce infekcí, ale i prospěšné baktérie patřící ke zdravé střevní mikroflóře. Probiotika v doplňcích stravy, která obsahují kultury zdravých bakterií, tak mohou prospěšnou střevní flóru znovu obnovit.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..