Jak správně užívat léky – 2. část

Bře 12 2017

Naše tělesné funkce podléhají dennímu kolísání. Jsou také ovlivňovány hormony nebo procesy látkové výměny, a proto není jejich účinek v různém denním čase zcela stejný. Ukážeme si několik příkladů. V případě, že vám ovšem váš lékař předepsal užívání vašeho léku jinak, než si přečtete v tomto doporučení, musíte ho respektovat.

 

Vhodná doba pro užívání léku

 

Přípravky s obsahem kortikoidů je vhodné užívat ráno. V tomto čase je tělesná produkce těchto látek nejvyšší. Tablety tak vykazují co nejméně nežádoucích účinků.

 

 

Antirevmatika by měl člověk polykat nejlépe večer. Účinkují tak nejlépe proti obávané ranní ztuhlosti kloubů.

 

Antiastmatika by se také měla užívat večer. Dušnost se objevuje u mnoha astmatiků právě v noci, protože dýchací cesty se v noci zužují pod vlivem vegetativního nervového systému.

 

 

Blokátory blokující tvorbu kyselin v žaludku, které se užívají při zvýšené tvorbě žaludečních kyselin, účinkují nejlépe po jídle nebo před spánkem.

 

 

Nežádoucí účinky léků v kombinaci s různými potravinami

 

Mléčně výrobky jako je sýr, jogurt, tvaroh nebo mléko samotné mohou ovlivnit účinek různých léků. Platí to především pro antibiotika, jako je doxycyklin a ciprofloxacin. Také účinnost léků s obsahem fluoru je změněna při současném podání mléčných výrobků.

 

 

Shodně reaguje sýr nebo jogurt také s léky na řídnutí kostí, konkrétně bisfosfonáty. Zvláště nepříjemné

Při užívání léků potřebujeme také často zohlednit jaké je složení naší stravy

Při užívání léků potřebujeme také často zohlednit jaké je složení naší stravy

jsou pro ty, kteří trpí poruchou metabolismu kostí a jsou odkázáni na příjem mléčných výrobků a v nich obsažený vápník. Kromě toho je třeba dbát na další pravidla příjmu daného léku. To znamená také si pečlivě přečíst příbalový leták.

 

 

Balastní látky jsou skutečně zvláštní zbraní. Kvůli významnému účinku při předcházení různým onemocněním, jako obezita a cukrovka, nám radí lékaři a odborníci na zdravou výživu konzumovat zeleninu a celozrnné obilniny. Ale pozor! Balastní látky mohou silně omezit příjem léků nebo dokonce zmírnit. Také bychom měli dodržet mezi užitím léku a pojídáním např. tyčinek müsli pár hodin.

 

 

Lékořice není pro každého. Pacienti, kteří užívají diuretika, udělají dobře, když ji úplně vynechají. Tato cukrovinka může být v kombinaci s odvodňujícími léky nebezpečná. Zesílená ztráta draslíku může vést ke svalové slabosti, zvýšenému krevnímu tlaku a únavě.

 

 

Listová zelenina a salát jsou bohaté na vitamín K. Tento vitamín je klíčový pro srážlivost krve. Pacienti, kteří užívají léky na ředění krve, tedy léky snižující srážlivost a zabraňující vzniku trombu z důvodu rizika vzniku trombózy, měli by se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, kterou zeleninu mohou užívat. Vysoký obsah vitamínu K v zelenině je totiž pro pacienty rizikový a může významně snížit účinnost léků na ředění krve.

 

Interakce léků

 

Ve vyšším věku musí člověk užívat většinou větší množství léků. Hovoříme o polypragmázii. Některé léky se ale nepříliš snáší a interagují spolu. Buď svůj účinek vzájemně zesilují nebo oslabují. Příkladem mohou být kumarinové preparáty a kyselina acetylsalicylová. Oba léky svým specifickým mechanismem brzdí srážení krve. Po společném podání ovšem účinkují silněji tak, že se zvyšuje nebezpečí krvácení.

Autor: -jpo-

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..