Jak správně vybrat kvalitní zubní pastu

Kvě 01 2017

Které účinné látky v zubní pastě dokážou předcházet problémům s podrážděním dásní, zubním  kazem atd. Jak dokládají mnohé studie, fluoridy obsažené v zubních pastách účinně předchází zubnímu kazu. Fungují mechanismem opětovného ukládání minerálních látek do skloviny zubů, povrch zubů činí tvrdším a chrup je odolnější proti agresívním kyselinám. V zubních pastách se používají různé formy fluoridů fluorid sodný, fluorid cínatý, monofluorofosforečnan sodný a aminfluoridy. Starší lidé by měli kvůli optimálnímu složení dbát na dostatečný obsah fluoridu v pastě, od 1450 ppm, tedy obsah fluoridu od 0,145 hmotnostních procent. Ve srovnání se zubními pastami pro děti je to následující. Evropská akademie pro dětskou stomatologii (EAPD), stanovuje, aby zubní pasty určené 2–3letým dětem obsahovaly méně než 400 ppm fluoridu, pasty určené starším předškolním dětem měly 500–700 ppm fluoridu. Děti ve školním věku by měly používat  pasty s obsahem fluoridu vyšším než 1000 ppm. Je to důležitý poznatek pro prarodiče, kteří mají svá vnoučata doma na návštěvě. Děti potřebují vlastní zubní pastu se srovnatelně nižším obsahem fluoridu, jinak hrozí zabarvení a tvorba depozit na zubech.

Pro odplavení baktérií z povrchu zubů

Triclosan je chlorovaná organická látka člověkem hojně používaná díky svým antibakteriálním

toothpatse on toothbrush

Kdo má zuby zbarvené, nakupuje většinou agresívnější bělící pasty

účinkům.  Používá se jako součást mýdel, je přítomna v mnoha hygienických nebo textilních výrobcích. Reaguje s chlorem za vzniku chloroformu. Tato látka může být škodlivá. Názory v používání triclosanu se však různí. Některé uvádějí, že množství vznikajícího chloroformu je příliš malé na to, aby škodilo zdraví. Lepší zkušenost je v mnoha pastách s rostlinnými extrakty ze šalvěje nebo heřmánku. Jsou přítomny v pastách v nízké dávce, nevytvářejí tak žádný významný efekt. Ale jsou vhodné pro dodatečné vyplachování v ústních vodách, které odplavují v ústech přítomné baktérie.

Abrazíva odstraňují povlaky

Drobounké brusné složky zubních past neboli abrazíva leští a čistí zubní sklovinu, odstraňují bílkovinné zubní povlaky a předcházejí zubnímu kazu stejně jako zánětům dásní. Bílkovinná vrstva se vytváří záhy po vyčištění zubů a funguje jako podklad pro uchycení bakterií zubního plaku, navíc se do ní mohou ukládat nevzhledné pigmenty. Lidé s citlivými dásněmi by si měli vybrat produkty, které obsahují méně brusných částic. Šetří se tak sklovina. Kdo má zuby zbarvené, nakupuje většinou agresívnější bělící pasty. I tak se znovu zuby zabarví po konzumaci čaje nebo kávy. Mnohá zbarvení zubů jsou podmíněná věkem, takže ani žádná pasta nemůže pomoci.

Máta osvěžuje dech

Éterické oleje z eukalyptu, mentolu, myrty, citrónu nebo máty jsou často obsahem produktů, které propagují svěží dech. Praktická rada zní, že ten, kdo se obává zápachu z úst, by si měl prohlédnout svůj jazyk. Často zapáchá bělavý povlak. Nápravu přinášejí speciálně tvarované jazykové kartáčky nebo škrabky na jazyk. Dentální hygienistky čištění jazyka speciální škrabkou na jazyk alespoň dvakrát týdně, a to ráno ještě před čištěním zubů. Škrabky jsou tvarovány tak, aby minimalizovaly dávivý reflex. Plak usazený na povrchu jazyka se do hodiny od vyčištění zubů začne odplavovat a usazovat na vyčištěných zubech, kde začne leptat zubní sklovinu.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..