Jak získat poukaz na lázně

Lis 04 2016

Ve srovnání s dobou dávno minulou, kdy jezdil do lázní zdarma každý, kdo o ně požádal, nebylo v posledních letech vůbec jednoduché se do lázní dostat s přispěním zdravotní pojišťovny. Z velké části vše ovlivnila legislativa. V roce 2012 se v rámci  úspor  zkrátila délka léčebného pobytu a pacient směl  absolvovat hrazené lázeňské procedury pouze jedenkrát za rok.

Změna k lepšímu

Novelizovaný zákon o veřejném zdravotním pojištění, platný od začátku roku 2015, změnil vše k lepšímu. Seznam indikací upravil pravidla pro hrazení léčebného pobytu pojišťovnou. Rozšířil se i seznam diagnóz, s kterými může lékař pacienta do lázní poslat. Maximální délka lázeňského pobytu se prodloužila až na čtyři týdny.

Co vám pojišťovna proplatí a co ne? Záleží na druhu lázeňského léčebného pobytu:

Komplexní péče – délka pobytu je 29 dní/28 nocí. Jedná se o péči plně hrazenou pojišťovnou. Klient zaplatí pouze lázeňský poplatek (15 Kč/den – kromě osob starších 70 let a držitelů průkazu ZTP/P). Platí se též za nadstandartní ubytování. Klient je po dobu pobytu v pracovní neschopnosti. Může využít i volna či dovolené.

Příspěvková péče – délka pobytu je 21 dní/20 nocí nebo 14 dní/13 nocí (dle dohody s lékařem). Zde pojišťovna hradí pouze léčbu. Klient si sám hradí ubytování, stravu a lázeňský poplatek. Na kolik vás takový pobyt vyjde, záleží vždy na jednotlivých lázních, nabídce služeb, možnosti ubytování (například v penzionu), stravování, zda je lázeňská sezona, aj. Po dobu pobytu není klient v pracovní neschopnosti.

 

Ambulantní péče – jedná se o vyšetření /ošetření bez dlouhodobého pobytu v lázních. Rehabilitační lékař vystaví poukaz na konkrétní proceduru. Klient neplatí nic. Vše hradí smluvní pojišťovna vázaná s lázněmi.

 

Jak a kde zažádat o lázně

Do lázní, na  komplexní  nebo příspěvkový pobyt, se dostanete přes vaši pojišťovnu. Léčba je hrazena z vašeho zdravotního pojištění. Návrh vám vystaví váš praktický lékař na doporučení ostatních specialistů. Těmi mohou být rehabilitační lékař, neurolog, revmatolog, traumatolog, nebo ošetřující lékař při vaší hospitalizaci. Lékař vychází z aktuálního indikačního seznamu nemocí, z akutních vyšetření, EKG. Na základě těchto skutečností sepíše  návrh, jaký typ lázeňské péče a jaké lázně jsou vyhovující pro vaše onemocnění. Tento návrh schválí revizní lékař vaší pojišťovny. Pokud se jedná o komplexní péči, odešle pojišťovna návrh přímo do lázní, které vám poté zašlou zvací dopis se všemi instrukcemi. Schválený návrh na příspěvkovou péči odesílá do lázní pojišťovna nebo vy.

Do kdy je nutné nastoupit do lázní

Do tří měsíců od vystavení návrhu musíte nastoupit do lázní, pokud se jedná o komplexní péči, která navazuje na ústavní nebo specializovanou ambulantní péči, která je zaměřená na zabránění invalidity, doléčení, po operacích, po úrazech, po infarktu, u artróz, u diabetu aj.

U pooperačních stavů by měl být nástup do lázní do tří měsíců po operaci nebo do jednoho měsíce, pokud se jedná o pacienta hospitalizovaného – přeloženého z nemocnice.

Šest měsíců platí návrh u příspěvkové péče, která se poskytuje většinou u chronických onemocnění.

Do sedmi dnů od vystavení poukazu by měla být podstoupena procedura u ambulantní péče (včetně data vystavení).

Termín vašeho nástupu do lázní ovlivní kapacitní možnosti daných lázní a délka platnosti vašeho poukazu. Lázeňskou péči můžete podstoupit jednorázově i opakovaně. Vždy záleží na druhu vašeho onemocnění.

 

Autor: AMA, zpracováno z domácích zdrojů
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..