Jak zmírnit riziko mozkové mrtvice

Led 20 2018

Krevní cévy dopravují kyslík a živiny k buňkám našeho těla směrem od srdce. Krev chudá na kyslík a živiny je naopak opačným směrem transportována k srdci. Bez kyslíku a živin by náš mozek nemohl pracovat a my bychom přestali žít. Když se začnou ve stěnách těchto cév vytvářet usazeniny, zužuje se průsvit cév a snižuje se průtok krve do mozku. Neobdrží-li mozkové buňky dostatek živin a kyslíku, odumírají. Mnohdy se část usazeniny odlomí ze stěny cévy a ucpává menší cévy. Výsledkem je v obou případech cévní mozková příhoda (CMP), označovaná odborně také jako iktus. Většinou ji známe pod názvem mozková mrtvice.

Je vždy urgentním případem, při kterém voláme rychlou záchrannou pomoc. V ČR je počet nemocných a zemřelých shutterstock_56475947820v souvislosti s CMP dvojnásobný oproti průměru EU. Pokud dochází při mozkové příhodě ke krvácení do mozku, hovoříme o tzv. hemoragické CMP.

Varovnými signály, které mohou upozornit na blížící se mozkovou příhodu, jsou náhlá necitlivost nebo slabost v obličeji, ruce nebo noze, zvláště na jedné straně těla, náhlý stav zmatení nebo poruchy řeči či porozumění mluvenému slovu. Dalším varovným znakem je porucha vidění v jednom nebo v obou očích, poruchy chůze, závrať, motání hlavy nebo ztráta rovnováhy nebo koordinace.

Mnoho rizikových faktorů jsme schopni ovlivnit

Cévní mozková příhoda má velké množství rizikových faktorů. Některé můžeme ovlivnit, jiné ne. Ty patří mezi faktory neovlivnitelné. Patří se například genetické vlivy, zejména v metabolismu tuků, dispozice k určitému typu reakce na stres nebo sklon k cukrovce. Od 60 let se zvyšuje prudce riziko mrtvice. Muži bývají postiženi častěji než ženy. S přibývajícím věkem se však tento rozdíl stírá. Nicméně každý člověk může udělat něco aktivně sám pro to, aby se CMP vyhnul.
Vyhněte se vysokému krevnímu tlaku

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je vysoký krevní tlak neboli hypertenze. Zákeřné na hypertenzi je, že nevyvolává ze začátku žádné potíže. Nemocní se o ní dozvědí většinou, až když je pozdě. Je proto důležité si pravidelně krevní tlak měřit krevní tlak a užívat léky na tlak dle receptu lékaře.

Přestaňte s kouřením

Nikotin sám o sobě zužuje krevní cévy a zvyšuje krevní tlak. Kuřáci mají dvakrát vyšší riziko, že dostanou mrtvici než nekuřáci. Dokonce i pasivní kouření může zvýšit riziko mozkové příhody. Ovšem ukončení kouření vede k rychlému poklesu tohoto rizika, přičemž k vyrovnání rizika s nekuřáky dochází do pěti let.

Shoďte nadváhu

Kdo nosí příliš mnoho nadbytečných kil, by měl začít hubnout. Správnou tělesnou váhu můžeme spočítat podle tzv. BMI (body mass indexu). Ten se vypočítá jako poměr naší tělesné hmotnost v kg a vlastní tělesné výšky v metrech (na dvě desetinné čárky) na druhou. Při hodnotách nad 25 už hovoříme o nadváze. Pro hubnutí se hodí diety méně. Naopak pomáhá dlouhodobá změna jídelníčku s větší porcí tělesného cvičení. Starší lidé by měli o svém hubnutí hovořit s lékaře. Ten by jim měl povědět, v jakém rozsahu má u nich redukce váhy smysl.

Hlídat si cholesterol

U zvýšených hodnot cholesterolu v krvi se zvyšuje nebezpečí tvorby usazenin ve stěnách krevních cév. Zhoubně působí především zvýšené hodnoty LDL-cholesterolu (s nízkou hustotou). Cílené hodnoty určuje váš lékař. Záleží také, jaké jsou další rizikové faktory jako nemoci srdce a krevního oběhu. HDL-cholesterol má naproti tomu ochranný účinek. Jeho vysoké hodnoty zde působí příznivě.

Zdravě se stravovat

Pro zdraví cév je vhodný středomořský způsob stravování. Hodně ovoce a zeleniny, olivového oleje místo tuku ke smažení, méně uzenin a červeného masa a místo toho častěji rybu.

Pití alkoholu s mírou

Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. Zcela vzdát byste se ovšem alkoholu nemuseli. Sklenička červeného vína za den je v pořádku.

Dostatek pohybu

Pohyb je nejlepší co pro své tělo můžeme vykonat. Odbourává nadváhu, zlepšuje krevní tlak a hodnoty tuku v krvi a cévy udržuje pružnými. Optimální je delší zátěž, při které se tělo rozumně zpotí. Aby bylo dosaženo účinku, trénujte každý druhý den alespoň tři čtvrtě hodiny. Pokud se sportem začínáte, poraďte se svým lékařem.

Poruchy srdečního rytmu a dní další nemoci srdce

Některé nemoci srdce zvyšují pravděpodobnost výskytu mrtvice. Patří sem fibrilace síní, infarkt myokardu, vady srdečních chlopní a další vady. Pokud se vyskytnou první potíže, neměli bychom je ignorovat a směřovat k lékaři.

Mít správně léčený diabetes

Lidé trpící cukrovkou bývají více jak dvojnásobně postiženi mozkovou mrtvicí než ostatní. Důvodem je zvýšená hladina cukru v krvi, která podporuje tvorbu plaků na stěnách cév. K tomu se u diabetiků také častěji přidává zvýšený krevní tlak nebo zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi. Nemocní by proto měli hlídat tyto parametry.

Vyhnout se stresu

Příležitostný stres není nic zlého, může být dokonce motivující. Dlouhodobý stres naproti tomu může zvyšovat krevní tlak a člověk je pak náchylnější k nemocem. Mezi ně se může řadit i cévní mozková příhoda. Stres můžeme zmírnit tím, že se věnujeme věcem, které příznivě působí na naši psychiku. Může to být zajímavé hobby, sport nebo uvolňující cvičení nebo i další činnosti a aktivity.

Léčit také poruchy spánku

Mezi rizikové faktory CMP patří i poruchy dýchání ve spánku. I tyto poruchy je proto nezbytné léčit.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..