Jaké jsou hranice výkonnosti ve vyššímu věku?

Lis 21 2018

Pro Charlese Eugstera jsou takovéto otázky prázdné řeči. Výrazy jako výkonnostní limit a sešlost souvisící s věkem nepatří do jeho slovníku. Charles Eugster se narodil ve Velké Británii, ale už desítky let je jeho domovem Švýcarsko. Jeho profese byla zubař. Je bezpochyby nejstarším kulturistou na světě. Jeho trup se pyšní atraktivním vzhledem písmene V: široká ramena a úzký pas. Eugsterovi je 91 let a když nastupuje do fitness soutěží, je schopen zahanbit mladé svalnatce a hromadí ceny jako jiní lidé tuk na svých bocích. Eugster získal dva mistrovské tituly ve věkové kategorii 80+. Je jasným důkazem toho, že ve vysokém věku je vše možné.

I v osmdesáti lze dosáhnout výkonu třicetiletého

…. A moderní věda to potvrzuje. Člověk je biologický systém. Podněty kumulované během tréninku vyvolávají v organismu změny nezávisle na biologickém věku, jak tvrdí profesor Dieter Leyk, který na německé sportovní vysoké škole v Kolíně nad Rýnem stojí v čele výzkumné skupiny. Jak intenzívně tělo na podněty během fyzického úsilí reaguje, nesouvisí nijak s výškou biologického věku. V pokročilém věku může klesající hladina hormonů zvýšit účinnost cvičení.
Slabé výkony ve středním a vyšším věku jsou zapříčiněny primárně pasívním životním stylem, nikoliv biologickým stárnutím

Čeho lze tedy ve vyšším věku dosáhnout? Kolik síly v nás může vězet? Jaké zátěže ještě sneseme? V každém případě mnohem více než si člověk myslí. Studie z 90. let minulého století prokázala, že senioři během cíleného tréninku dosáhli výkonnostní úrovně netrénovaných dvaceti- až třicetiletých mužů. Profesor Leyk na toto téma přináší cenné poznatky ze studie PACE (Performance Age Competition Exercise). Jeho skupina hodnotila asi 900 tisíc běžeckých časů maratonců ve věku mezi 20 až 79 roky. Došlo se k důležitému závěru: Jedna čtvrtina běžců mezi 65 až 69 lety měla lepší běžecké časy než polovina konkurentů ve věkovém rozmezí 20-54 let. Jeden ze čtyř starších maratonců dokonce začal s tréninkem teprve pět let před realizací studie. Leyk došel k tomuto závěru: Slabé výkony ve středním a vyšším věku jsou zapříčiněny primárně pasívním životním stylem, nikoliv biologickým stárnutím.

Senior Olympics s účastí přes deseti tisíc sportovců seniorů

Jakých sportovních výkonů mohou dosáhnout staříci, ukazují pravidelně americké hry Senior Olympics. Letních her se v červnu 2011 účastnilo v Houstonu ve státě Texas celkem 15 000 sportovců Minimální věk: 50 let. Utkali se celkem v 18 disciplínách. Byly mezi nimi například badminton, basketbal, tenis a volejbal. Nejstarším účastníkem byl 101letý Trent Lane z Louisiany. V hodu kladivem dosáhnul nového světového rekordu výkonem 11,32 metru ve věkové kategorii 100+. Ve třech dalších vrhačských disciplínách získal olympijská zlata. Lane začal závodit v roce 1991, když mu bylo 81. V posledních letech nemohl soutěžit, protože ho trápily následky zranění, které si přivodil při pádu při opravě střechy.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..