Jaké mohou být příčiny bolestí břicha

Pro 02 2018

Pocit plnosti, pálení žáhy nebo nadýmání často pochází z jídla. Ovšem není tomu tak vždy. Jak tedy rozpoznáme důvod pro bolení břicha a jak tuto bolest správně řešit? Břicho trpí bolestmi často z různých důvodů. Trávicí potíže jsou po nachlazení a bolestech hlavy třetí nejčastější důvod, proč zákazníci kupují v lékárně volně prodejné léky. Zjistit přesnou příčinu bolestí břicha je většinou dosti obtížné. Častěji než si myslíme je na vině samotná strava. Svou roli hraje také denní čas a okolní prostředí. Cesta k diagnóze je občas dlouhá, za to léčba funguje většinou velmi dobře.

 

bolesti bricha

Břicho trpí bolestmi často z různých důvodů

Důležité je při potížích, které jsou náhlé nebo se vyskytují opakovaně, jako u všech ostatních bolestí břicha, sledovat, zdali jsou opakované nebo jsou po týdnu pryč. Pozornost musíme věnovat i doprovodným příznakům, jako je krev ve stolici, horečka, silné bolesti nebo křeče, rovněž ztráta chuti k jídlu. Pak už honem k doktorovi.

7 důvodů, proč je na vině strava

Příliš nadýmání. Baktérie v tlustém střevě zužitkují nenatrávené zbytky jídla. Při tomto procesu se vytvářejí plyny, což je zcela normální. Nepříjemné je ovšem, když se po jídle tvoří nadměrné množství plynu. Mezi „rizikovou“ potravu patří například cibule, česnek, vejce, zelí. Vznikají i plyny obsahující síru, nepříjemně páchnoucí plyny.
Příliš mnoho jídla. Tělesný signál, že už je toho pro tělo dost, je až nepříjemný pocit plnosti břicha. Rozhodně bychom neměli užívat na plný žaludek příliš alkoholu. Alkohol zpomaluje vyprazdňování žaludku.

Nepravidelná strava. K snídani kávu a noviny. Občas zhltnutý chlebíček někde ve spěchu někam, večerní jídla ve spěchu u televize. Člověk si má na jídlo najít čas a konzumovat ho v příjemném prostředí.

Pod stresem. Při zátěži se v těle uvolňuje adrenalin. Ten spouští v těle poplach, krevní tlak a plus stoupají, svalstvo je lépe prokrvené. Utlumená je naproti tomu činnost žaludku a střev. Jíst tedy ve stresu pod tlakem není nikdy dobře.

Příliš mnoho tuku. Žaludek promíchá jídlo a natráví ho, aby se potom po porcích natrávenina dostávala postupně do střev. Tuk při tomto procesu zpomaluje činnost žaludku. Hranolky proto leží doslova těžce v žaludku, brambory na loupačku procházejí za to velmi plynule.

Příliš rychle. Kdo jí příliš rychle, přehlédne okamžik, kdy je už nasycen. Neboť tělo signalizuje teprve po 15 až 20 minutách, že je syté. Strava by se měla konzumovat v klidu a měli bychom naslouchat stavu nasycení našeho těla.

Pod stresem. Při zátěži se v těle uvolňuje adrenalin. Ten spouští v těle poplach, krevní tlak a plus stoupají, svalstvo je lépe prokrvené. Utlumená je naproti tomu činnost žaludku a střev. Jíst tedy ve stresu pod tlakem není nikdy dobře.

Nezvyklé. Trávení není pouze záležitostí žaludku a střev. Při trávení pomáhají miliardy přítomných užitečných baktérií. U konzumentů masa jsou aktivní jiné baktérie než u vegetariánů. Kdo jí náhle hodně zeleniny, musí počítat s nadýmáním. Časem se střevní flóra ale přizpůsobí.

Pomoc z lékárny v podobě léčiv na volný prodej

Éterické oleje s anýzem, kořenem anděliky, kmín, fenykl, heřmánek, koryandr a máta peprná uvolňují křeče hladké svaloviny a podporují trávení. Hořčiny nebo hořké látky z kořene hořce, zeměžluče, pomerančové kúry.

Přípravky s obsahem artyčoků posilují trávení tuků a zmírňují pocit plnosti. Kombinace různých enzymů podporují činnost slinivky břišní při trávení a zmírňují tvorbu plynů. Látky jako simethicon nebo dimeticon zbavují sliznice žaludku a střev bublinek a odplynují je. Butylskopolamin mírní křeče. Při pálení žáhy neutralizují žaludeční šťávy antacida, inhibitory protonové pumpy brzdí jejich tvorbu. Bez upozornění lékaře by se neměly užívat déle než dva týdny.

 

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..