Jakou roli hraje při migréně výživa

Zář 10 2019

Může čokoláda nebo červené víno spustit migrénu? Které potraviny mají skutečně na migrénu vliv a jak se můžeme bolestem hlavy vyhnout?

Pulzující, často jednostranné bolesti hlavy, které se zhoršují při tělesné aktivitě a často jsou doprovázeny nevolností, přecitlivělostí na světlo a hluk. Asi desetinu postižených upoutá migréna na lůžko. Postihuje asi 20 % žen a 6 % mužů, a to v nejproduktivnějším věku, mezi 25.-45. rokem života. Svou roli sehrávají genetické faktory, které zvyšují riziko postižení. Studie z roku 2016 odkazuje na to, že geneticky podmíněná porucha regulace prokrvení mozku může spouštět migrénu. Tato predispozice pak vede k nepravidelným atakám migrenozní bolesti hlavy.

Od hotdogové bolesti hlavy k syndromu čínské restaurace

I určité potraviny fungují jako spouštěč. Patří mezi ně čokoláda, červené víno, zralé a tavené sýry nebo citrusové plody. Na vině jsou látky bílkovinné povahy v těchto potravinách obsažené, histamin a tyramin. Bolest hlavy je pak doprovázena dalšími potížemi, svěděním a zažívacími potížemi. Možnou příčinou v jídle bývá také dusitan, který se používá k uchování uzenin a masa. Je známá také migrenozní bolest po konzumaci hot dogu nebo uzené klobásy.

Glutamát, ovlivňující chuť jídla, často používaný v asijské kuchyni, je dalším z viníků. Glutamát funguje v mozku jako mediátor. Nadměrnou aktivací nervových buněk v mozku spouští bolest hlavy. Při experimentu se ovšem popsané příznaky nedaly dát jednoznačně do spojení s glutamátem. Odborníci se proto domnívají, že u silných reakcí na určité látky hrají svou úlohu také psychosomatické faktory.

Bolest kvůli negativnímu očekávání

Pokud očekáváme, že se dostaví migréna kvůli jídlu, může se to skutečně stát. Stejně jako pozitivní očekávání může náš stav zlepšit, obavy stav naopak zhorší. Člověk zná tzv. nocebo efekt.

Ve výzkumu rozdělili vědci účastníků studie na dvě skupiny a krmili je stejným druhem čokolády. Pouze jedna skupina věděla, že tato sladkost obsahuje látky vyvolávající bolest hlavy. Výsledek byl ten, že 30 procent v této skupině po ochutnání čokolády zažilo ataku bolesti hlavy. V druhé nevědoucí skupině nikdo.

Inzerce
Jaké je ponaučení?

Pacienti s migrénou jsou pevně přesvědčeni, že za každý kousek čokolády zaplatí atakou bolesti. Vědci však usuzují, že tento dojem je klamný. Silná chuť na sladké nebo vysoce kalorické může předcházet atace a patří už vlastně k samotné epizodě. Mlsání samotné ovšem bolest nespouští. Je totiž dost dobře většinou domnělou obrannou reakcí na nedostatek energie v nervových buňkách. Tento nedostatek hlásí začátek migrenozní epizody, která by se objevila i navzdory tomu, kdyby si člověk čokoládu zakázal.

Jak se objevuje záchvat migrény

Které prodromy mohou spustit migrénu, není zcela ještě známé. Nervové dráhy v mozku pacientů migreniků jsou nadměrně excitovány, proto mají i zvýšené energetické nároky. Pokud dojde k energetickému deficitu, spustí se migréna. Svou roli hrají také určité mediátory, látky, které vyvolávají bolest nebo zánět v mozkové tkáni.

Vyhněte se nedostatku energie v mozku

Podle současných znalostí zpracovává mozek informace velmi rychle. Rozhodující není to, co postižený jí, ale jak často a jak pravidelně. Stálá hladina cukru bez větších výkyvů během dne může atace migrény zabránit nebo snížit její frekvenci. Proto pravidelné, vyvážené jídlo se sacharidy z celozrnných produktů, dostatek ovoce a zeleniny je vhodnější než rychlá konzumace čokolády. Neprospívá vycházet z domova bez snídaně, důležité je nevynechávat žádné jídlo.

InzerceAlkohol ne, káva spíše ano

Jakou spouštěč je znám rovněž alkohol, rozšiřuje cévy, což migrénu doprováží. Lidé trpící na migrénu si naopak slibují ulevující efekt od sladkého espresa nebo kávy, částečně také ve spojení s citronovou šťávou.

Káva se proto doporučuje jako domácí lék na migrénu. Souvisí to s aktivačním účinkem kofeinu. Ten urychluje využití energie v mozku. Nejlepší je vypít sklenici vody s kávou a přidat lžíci cukru. Ovšem obecně nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin. Ten podporuje oběh krve v mozku a snižuje tak riziko bolesti. Rada zní. Když cítíte, že se migréna začíná dostavovat, dejte si silný černý čaj, kávu nebo kolu. Kofein pomůže tím, že stáhne cévy.

Závěrem: Neexistuje žádná speciální migrénová dieta

Dříve se mělo za to, že migréna se objevuje jako alergická reakce na jednotlivé látky, které se nachází ve stravě. Přece jakékoliv souvislosti nebyly ve studiích prokázány. Nejlepší ochrana před migrénou z pohledu stravování je najít si na jídlo čas, jíst s chutí, s dostatkem sacharidů a dostatečně pít.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

  

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.