Kakao a jeho účinky na lidský organismus

Led 19 2018

Údajně podle studií méně mozkových mrtvic, zlepšené hodnoty krevního cukru. Četné studie potvrzují prospěšnost kakaa pro zdraví. Ovšem prý tak jednoznačné to není. U původních obyvatel Latinské Ameriky bylo kakao považováno za něco zvláště výjimečné. V mayské kultuře sloužily kakaové boby jako platební prostředek. Aztékové používali hnědá semena jako dárek dobrému bohu jménem Quetzzalcoatl, který měl podobu opeřeného a vousatého hada.

Spotřeba v ČR 5,5 kg na hlavu a rok

Dnes je kakao produktem masové výroby. Především jako složka v čokoládě je konzumováno po celém světě. V ČR je kakaospotřeba čokolády asi 5,5 kg na hlavu a rok. S touto hodnotou se blížíme USA (5,6 kg). Největšími konzumenty jsou přitom celosvětově Švýcaři. Nutno dodat, že se do statistiky započítávají i nákupy turistů (12,3 kg na hlavu a rok).
Zlepšené hodnoty krevního cukru díky kakau?

Vědci se stále intenzívně zabývají otázkou, jak skutečně hodnotné jsou kakaové boby. V jedné studii z roku 2006 se potvrdilo, že u mužů, kteří pravidelně konzumovali kakao, bylo dosaženo díky spotřebě kakaa nižšího krevního tlaku a snížilo se riziko výskytu kardiovaskulární chorob. Další studie s asi 20 tisíci účastníky v roce 2010 poskytla podobné výsledky. Blahodárný účinek se ale přisuzoval čokoládě, nikoliv kakau. Mlsouni čokolády měli lepší hodnoty krevního tlaku, také měli méně častěji mozkovou mrtvici.

Flavanoly obsažené v kakaových bobech rozšiřují cévy

Mechanismus účinku není zcela přesně objasněn. V kakau se ovšem vyskytuje velké množství přírodních sloučenin, takzvaných sekundárních rostlinných látek. Mezi nimi také flavanoly. Jedním z jejich účinků je, že například způsobují relaxaci krevních cév v hladkých svalech. Díky tomu klesá krevní tlak. Jiné výsledky z posledních let objevily důkazy o tom, že látky obsažené v kakau zlepšují duševní výkonnost a mohou pomáhat při odbourávání stresu.

Doktor Buijsse, který se zabývá vlivem čokolády na zdraví člověka, nemůže vyslovit jasné doporučení pro potraviny s obsahem kakaa. Čokoláda totiž obsahuje hodně tuku a cukru. To jí činí doslova na kalorie bohatým potěšením. Jedna tabulka čokolády (100 g) představuje rezervoár energie o hodnotě asi 500 kcal. Také šálek kakaového nápoje připraveného s mlékem představuje řádný kalorický příkon.

Vede čokoláda ke štíhlosti?

Čokoláda je všechno ostatní, ale rozhodně ne prostředek pro štíhlou linii. Když se však američtí vědci v Kalifornii tázali asi tisíce respondentů na jejich stravovací zvyklosti, objevili jednu neočekávanou souvislost. Ten, kdo jedl často čokoládu, byl v průměru štíhlejší než někdo, kdo si toto potěšení odepřel. Hodí se proto čokoláda k hubnutí? Jedno je jisté. Tato studie má své nedostatky. Z jejich závěrů nelze vyvodit jednoznačný vztah mezi příčinou a výsledkem. Čokoláda není za štíhlejší linii zodpovědná. Vědci mají takovéto vysvětlení. Ten, kdo přibírá na váze, se snaží zhubnout, a proto se vzdává čokolády. Účastníci studie nebyli pravděpodobně vůbec štíhlí, protože jedli čokoládu. Nýbrž to bylo naopak. Protože byli štíhlí, nebránili se čokoládu pravidelně konzumovat.

Tmavší čokoláda = vyšší kalorický obsah

Buijsse publikoval také v roce 2013 studii, v které prokázal, že dlouhodobá konzumace čokolády vede naopak k tloustnutí. Nadváha zvyšuje pravděpodobnost výskytu kardiovaskulárních nemocí. Z toho důvodu pak přijdou příznivé účinky flavanolů vniveč. Proto je dobré konzumovat kakao s mírou. U čokolády totiž platí, že tmavé druhy mají zpravidla vyšší kalorický obsah než mléčná čokoláda, a s tím i více flavanolů.

Čokoláda může obsahovat kadmium

Vysoký podíl kakaa ve stravě nemá pouze své přednosti. Především hořká čokoláda může obsahovat vyšší obsah těžkého kovu kadmia. Tento prvek se nachází především v půdách a může se odtud pronikat přes kořeny rostlin. Díky tomu se dostane i do kakaových bobů. Proto má čokoláda s vysokým obsahem kakaa také přirozeně vyšší obsah kadmia, přičemž podíly obsahu se liší podle regionu. Pokud se dostane těžký kov do lidského těla, může tam mít nepříznivý vliv na ledviny a kosti.

V roce 2011 dospěl chemický a veterinární úřad v Německu k závěru, že dospělí, kteří pravidelně konzumují hořkou čokoládu mohou přijmout týdně takové množství kadmia, které překračuje bezpečné hodnoty stanovené Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin (EFSA). I když to neznamená, že tento příjem musí být spojen s negativním vlivem na zdraví. Pravdou ovšem zůstává, že kadmium se nachází v určité míře i v ovoci a zelenině.

Doporučení je konzumovat kakao a čokoládu s mírou. Je proto dobré s ní naložit tak, jak to činili ve své době Aztékové a Mayové. Považovali totiž kakao za něco vzácného a hodnotného.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 
 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..