Kde je věková hranice sportovní výkonnosti?

Říj 16 2017

S rostoucím věkem klesá fyzická kondice. Není to radostná zpráva, ale díky sportu se s ním skutečně dá něco dělat. Položme si však otázku, kde leží hranice sportovních výkonů v seniorském věku.

Charles Eugster si takové otázky vůbec nepřipouští. Výrazy jako výkonnostní limit a stařecká slabost nepatří do jeho slovníku. Rozený Brit, který je už několik desítek let doma ve Švýcarsku a dříve se živil jako zubní lékař, je zjevně nejstarším kulturistou na světě. Jeho hrudník vytváří atraktivní véčko – široká ramena a úzký pas.charles eugster Eugsterovi je 91 let a když nastoupí na soutěž kulturistů, získává ve své věkové kategorii ceny s takovou samozřejmostí, jako se jiným lidem ukládá tuk na zadních partiích. Eugster získal dvakrát titul mistra světa ve věkové kategorii 80+. Představuje tedy ryzí unikát a pádný důkaz o tom, že i ve vysokém věku je možné vše.

Současná věda to jen potvrzuje. Člověk se chová jako biologický systém. Trénovaný organismus se dokáže přizpůsobit nezávisle na věku. Jak intenzívně tělo na trénink reaguje, není proto závislé na etapě života.

Čeho lze ve vysokém věku ještě dosáhnout? Jak mnoho síly je ještě skryto? Jaké vytrvalosti lze ještě dosáhnout? V každém případě mnohem více, než si sám člověk myslí. Studie z devadesátých let minulého století dokládají očividně, že senioři díky cílenému tréninku mohou dosáhnout výkonnostní úrovně jako mladí netrénovaní dvaceti- nebo třicetiletí lidé.  Podobné je to s vytrvalostí. Studie PACE (Performance Age Competition Exercise) přináší zajímavé poznatky. Studie vyhodnotila čas běhu maratónské trati u okolo 900 000 běžců ve věku mezi 20 až 79 lety. Čtvrtina běžců mezi lety 65 až 69 lety byla rychlejší než polovina konkurentů ve věku 20 až 54 let. Každý čtvrtý maratónec ve starším věku začal s běháním teprve před pěti lety.

Jakých sportovních výkonů mohou dosáhnout osoby v pokročilém věku, ukazují pravidelně američtí senioři na své olympiádě. Na letní olympijské hry v červnu 2011 dorazilo 15 000 atletů. Nejmladšímu bylo 50 let. Sportovní klání se odehrálo v Houstonu v americkém státě Texas. Sportovci soutěžili v šesti různých věkových kategoriích a 18 disciplínách. Mezi nimi byly například badminton, košíková, shuffleboard, tenis nebo volejbal. Šlo o čest a o medaile. Nejstarším účastníkem byl Trent Lane z Louisiany s věkem 101 let. V hodu kladivem dosáhl výkonu 11,32 metrů a vytvořil tak nový světový rekord v hodu kladivem ve věkové kategorii 100 +. Ve třech dalších házecích disciplínách získal olympijské zlato. Lane začal se závoděním v roce 1991, ve svých 81 letech. V posledních letech na závody nenastupuje kvůli zraněním, která utrpěl po pádu při pokrývání střechy.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..