Kdo se podílí na zajištění zdravotní péče o seniory

Dub 15 2017

Na zajištění zdravotní péče o seniory se podílí praktický lékař, lékaři specialisté, domácí zdravotní péče, dopravní zdravotní služba a lékárny.

 

Základní zdravotní péče o seniora

 

Základní zdravotní péči o seniora zajišťuje praktický lékař. Senior by měl zvolit takového lékaře, který má ordinaci co nejblíže jeho domácnosti a také dlouhodobě zná seniorů zdravotní strav a sociální situaci. Praktický lékař odesílá seniora ke specialistům na základě doporučení. Služby lékaře jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou vyjma specifických  úkonů, které má lékař zveřejněné.

 

Doprava a doprovod k lékaři

 

Pokud se senior k lékaři nedopraví sám a ani za pomocí blízkých (MHD, veřejnou dopravou, vlastním autem, taxislužbou), je možné se nechat dopravit k lékaři a od lékaře dopravní zdravotní službou. Službu předepisuje lékař na základě prověření potřebnosti, v takovém případě ji také objedná. Zdravotní dopravní službu lze využít i bez předpisu lékaře, v takovém případě veškeré náklady hradí senior a také si ji sám objednává.

 

 

Výhodou dopravních zdravotních služeb jsou jejich vybavená vozidla přizpůsobená seniorům a nemocným osobám. U starších seniorů je vždy lépe, pokud jsou doprovázeni někým z blízkých, které poskytne seniorovi pomoc s orientací ve složitých labyrintech zdravotnických zařízení a často i pomoc při komunikaci se zdravotníky.

 

 

Náklady za dopravu k lékaři hradí zdravotní pojišťovna v případě, že ji objedná lékař. V případě doprovodu seniora osobou zaměstnanou je toto doprovázení považováno za překážku v práci a hrazeno zaměstnavatelem (zaměstnanec obdrží za dobu doprovodu průměrnou mzdu).

Návštěvní služba lékaře

 

Ve výjimečných případech, kdy je seniorů stav přechodně zhoršený a vylučuje dopravu k lékaři, je možné žádat po lékaři jeho návštěvu v domácnosti tzv. návštěvní službou. Potřebu takové návštěvy určuje lékař. Návštěvní službu hradí zdravotní pojišťovna.

 

Agentury domácí péče

 

Agentury zajišťují ošetřovatelskou péči v domácnosti seniora na základě předpisu praktického nebo ošetřujícího lékaře. Agenturu vybere buď sám lékař na základě svých zkušeností, nebo je možné požádat lékaře o konkrétní službu, kterou již sami znáte či ji máte doporučenou. Služby agentur jsou určeny zejména pacientům dlouhodobě nemocným, propuštěným z nemocnice, po operacích a cévních příhodách atd., jejichž stav již nevyžaduje hospitalizaci.

 

 

Agentury poskytují péči nejen akutní, ale také preventivní, dlouhodobou a hospicovou. Mezi základní úkony poskytované domácí péče patří odběry krve, aplikace injekční léčby, převazy ran a chronických ran, prevence proleženin, měření krevního tlaku a pulsu, péče o stomie a drény, rehabilitace.

 

 

Přímou ošetřovatelskou péči zajišťují registrované všeobecné zdravotní sestry. Domácí zdravotní péče je hrazena zdravotní pojišťovnou v rozsahu úkonů předepsaných lékařem.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..