Když je pocení nadměrné

Srp 03 2018

V posledních horkých dnech nemáme problém s tím se pořádně zapotit. Stačí chvilka fyzické aktivity na rozpáleném slunci nebo i kratší cesta v neklimatizovaném dopravním prostředku. V posledních dnech se zkrátka zapotí pořádně každý. Přesto se někdo může potit více, i když s tím počasí nemá nic společného. Co potom s tím?

Když se potíme nebo jen vylučujeme pot, zapojí se do akce kolem dvou milionů potních žlázek. Ty mají důležitou funkci udržování normální teploty našeho těla.

Pot je nepříjemný

Ostrá čili omáčka, silná káva nebo alkohol pocení zvyšují, častěji se potí lidé s nadváhou. Studený pot způsobuje také nehezké ošklivé skvrny v podpaždí. Pot může nepříjemně zapáchat. Stává se to tehdy, když ho kolonizují baktérie. poceniPodle toho, které mikroorganismy to jsou, zapáchá sekret odlišně. Mléčná tekutina z čichových žlázek naopak určuje typickou vůni lidí. Potíme se také při strachu, vzteku nebo stresu.
Dobří uhašovači žízně – voda z kohoutku a ovocné střiky

Kolonizaci baktérií v podpaždí nebo na nohou se dá rázně zastavit. Nejjednodušší metodou je pravidelná koupel. Ve stáří klesá pocit žízně. Kromě toho jsou potní žlázky méně aktivní. Abychom se vyhnuli selhání oběhu při vlně veder, je nejlepším pomocníkem voda s minerály, neslazený čaj nebo ovocný střik. Drahé iontové nápoje pro sportovce nejsou úplně nutné. Voda s kohoutku, do které se vhodí šumivá tableta obsahující důležité minerály, to zvládne také skvěle. Pokud se lidé léčí na srdce nebo ledviny, měli by množství přijatých tekutin a minerálů prohovořit s lékařem.

Mnohdy může být příčinou nadměrného pocení nemoc

Pokud se potíme nadměrně, proud po nás stéká nebo se potíme v situacích, kdy to není přirozené, může být na vině nemoc nebo orgánová porucha. Mnoho lidí se potí pouze v noci. Za zvlhlé noční prádlo je zodpovědné nastupující klimaktérium. Svou roli mohou hrát také úzkosti. Rovněž doprovázené bolestmi, horečkou nebo ztrátou váhy. Pak to hovoří pro infekci nebo nadměrnou funkci štítné žlázy. Chladný pot, dechovou tíseň a bolesti na hrudi často vidíme při srdečním infarktu.  Pokud je za pocením nemoc, řešením je cílená léčba. Jejím správným výsledkem je pak to, že pacienti se pak cítí doslova ve své kůži.

Co pomáhá proti pocení

Co tedy podniknout proti nepříjemnému pocení? Farmaceut Pavel je často tázán na radu. Na vlhké kůži se často vytvářejí rychle ekzémy nebo plísně. Riziková místa, na které se dostává málo vzduchu, jsou v záhybech kůže nebo mezi stehny. Proti ekzémům pomohou masti proti zánětu nebo krémy proti plísním, které zmírňují potíže.

Další info:

724 746 408

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář