Když se objeví křečové žíly nebo trápí pocit těžkých nohou

Srp 28 2017

Křečové žíly patří do projevů nemoci zvaná chronická žilní nedostatečnost. Setkáváme se buď s tím, že se objeví na dolních končetinách vinuté žíly nazývané varixy, které nemusí bolet, ale obtěžují svým kosmetickým defektem. Často nebolí ani silné vinuté varixy. Naopak bývají velmi časté projevy, kdy postižení jedinci pociťují různě nepříjemné pocity v nohou, které se zesílí většinou po delším stání nebo sezení nebo při pobytu v teple, vytvářejí se otoky na dolních končetinách, především v oblasti kotníků.

Pocit těžkých nohou

Léčba je zahájena už ve chvíli, kdy trápí pacienty pocity těžkých nohou. Cílem léčby je zabráněnítezke nohy zvýšení tlaku v žilách dolních končetin, nebo zabránění jeho dalšímu zvýšení. Jedná se o jeho fixaci.  Nejtěžší komplikací plynoucí právě ze zvýšeného tlaku žil v dolních končetinách, jsou bércové vředy s projevy porušené výživy kůže v přilehlé oblasti.

Venofarmaka

V léčbě se uplatňují metody konzervativní a operační. Konzervativní léčba zahrnuje různá režimová opatření a podávání léků nazývaných odborně venofarmaka. Z režimových opatření pomáhá snížení vlastní tělesné hmotnosti, zvedání dolních končetin, dále pomáhá sprchování vlažnou vodou a předcházení dlouhému stání a sezení a pobytu v horku. Venofarmaka jsou léky, které pacientům uleví od pocitu těžkých nohou, různě rozvinuté bolesti v křečových žilách, dokážou mírnit otoky na dolních končetinách. Nejznámějším lékem je Detralex – mikronizovaná purifikovaná flavonoidní frakce s obsahem dvou látek diosminu a hesperidinu. Mezi odborníky má velmi silné postavení a doporučuje se na mezinárodní úrovni.

Kompresívní punčochy

Prokazatelně také funguje přikládání kompresívních punčoch, která zabraňuje zpětnému toku žilní krve. Pomáhá především v chladnějších měsících. V létě a v horku se nohy s kompresívní bandáží potí a jejich nošení je nepříjemné. Je proto vždy vhodné kombinovat užívání kompresívních punčoch s léky venofarmaky.

Operační metody

Operační metody slouží k odstranění většinou celých úseků postižených žil. Cílem operace je zabránit tomu, aby docházelo k zpětnému toku žilní krve, tzv. refluxu. I když se zbavíme nepříjemných vinutých žil, menších, nebo větších žilních kmenů, neodstraní se příčina. Proto je důležité i po úspěšné operaci neustále dodržovat režimová opatření v podobě komprese a užívání venofarmak. Klasickou metodou je tzv. stripping spojený s odstraněním povrchových žilních kmenů. V mnoha zemích je tradiční chirurgickou léčbou křečových žil. Při operaci se provede řez v kůži v oblasti třísla nebo v podkolenní jamce. Tímto řezem je veden ohebný vodič, který se nazývá „stripper“ a pomocí něho je pak doslova vytržen celý nefunkční úsek žíly. Nejčastěji to bývá úsek právě od třísla až do podkolenní jamky.

Sklerotizace

Další zákroky zahrnují sklerotizaci za použití sklerotizující látky nebo pěny, jako je např. polidocanol. Ta se aplikuje do postižené žíly. V žíle se rozvine zánět, ten způsobí uzávěr žíly, žíla se svraští a následně dojde k jejímu vstřebání. Kromě těchto operačních metod se dále používá tzv. flebektomie, při které se odstraňují celé úseky vadných žil nebo metody, které působí přímo příslušnou žílu, buď pomocí laseru nebo radiofrekvenčních vln. Před každým zákrokem se provádí důkladné vyšetření ultrazvukem. Ten zobrazuje povrchové i hluboké žíly dolních končetin.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..