Kolik nás bude stát léčba v blízké budoucnosti?

Bře 09 2011

Plánovaná reforma zdravotnictví s sebou přinese také novinky, které se bezprostředně dotknou našich kapes. Zatím však není jisté, kdy přesně tyto změny začnou platit. Původní plány vládní koalice, podle kterých by se například vyšší poplatky za den strávený v nemocnici nebo za vystavení receptu, začaly platit už od ledna tohoto roku, se nestihnou. Podle nových informací začnou pravděpodobně platit od září. Čeho se změny budou týkat?

 

®     Poplatek za den strávený v nemocnici se zvýší ze současných 60 na 100 korun denně. To, že změna ještě neproběhla, ochuzuje zdravotní systém každý měsíc o 100 miliónů korun.

®     Platba 30 korun za každou položku na receptu se omezí pouze na samotný recept.

®     V rámci reformy by také mělo být jasně definováno, co bude pro pacienta standard a co nadstandard, za který už si bude muset připlatit. Nejprve se to dotkne materiálu. Lidé si budou moci připlatit například za nadstandardní nitrooční čočku nebo lehčí sádru. Postupně se pak určí i nadstandardy pro výkony. Možnost připlatit si za lepší péči se objeví poprvé v druhé polovině roku.

®     Pacienti si budou moci v případě pochybností o své léčbě vyžádat konzultaci jiného lékaře. Jakákoliv další návštěva jiného specialisty však bude muset být doporučená praktickým lékařem, jinak si ji bude muset kompletně pacient zaplatit sám. Toto pravidlo bude součástí zákona o sociálních službách, který by měl začít platit koncem roku 2011.

 

 

Zdroj: MZ, HN

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..