Konec s kouřením právě teď

Čvn 06 2021

Kdo se dokáže zbavit cigaret, polepší si v mnoha ohledech. Přestat kouřit však není vůbec jednoduché a co tedy pomáhá?

Cigareta pracuje jako chemická továrna vylučující kouř, v které se nachází více než 4000 složek.  Z nich je 200 látek prudce jedovatých a 50 patří mezi známé rakovinotvorné látky. Všechny tyto látky ovlivňují velmi negativně téměř všechny orgány a tkáně lidského těla. Kouření se tak stává rizikovým faktorem pro vznik onemocnění srdce a cév, rakoviny plic a dalších orgánů, vývojových poruch plodu, vředové onemocnění žaludku atd.

Škodlivá závislost

Počet kouřících v dospělé populaci klesá. Podle průzkumu z roku 2018 označujeme za kuřáky asi jednu čtvrtinu. Tyto kuřáky neodrazují samotné obrázky na krabičkách cigaret. Kouření se totiž stává závislostí.

Jak načasovat odvykání kouření

Při odvykání může pomoci pevně stanovené datum. Pohnutkou může být například nějaké výročí, kdy už si v ten den nezapálím nebo třeba plánovaný operační zákrok.

Jak začít?

Je účinnější pomalu snižovat počet denně vykouřených cigaret nebo s kouřením úplně skončit z minuty na minutu? Podle všelijakých výzkumů fungují úspěšně oba dva postupy.

A jak vytrvat?

Odvykací kúra kombinuje náhražky nikotinu (nikotinsubstituční terapie), které zvyšují šanci na to, aby se přestalo s kouřením definitivně. Tato farmakologická terapie by se však měla kombinovat i s tzv. kognitivně-behaviorální terapií.

Z cigaretového kouře se dostává nikotin do těla si během 10 sekund. Jeho příjem znamená zvýšení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku, zvýšení výdeje krve ze srdce, dochází k zúžení cév. Jak stoupá hladina nikotinu, dostavuje se jeho uklidňující účinek, v mozku se uvolňují hormony endorfiny – přezdívané také hormony štěstí. Jedná se o látky, které ovlivňují nejen náladu, ale mohou mít vliv na krátkodobé zlepšení koncentrace pozornosti, k němuž prokazatelně při kouření dochází. Na druhou stranu jsou cigarety zodpovědné za čtyři z pěti případů rakoviny plic.

Konzumace tabáku je příčinou více než 90 procent CHOPN. Podle vědecké analýzy v odborném tisku The Lancet bylo kouření v roce 2016 celosvětově hlavním faktorem předčasné úmrtnosti a ztráty zdravých let života v důsledku zdravotního postižení.

Pandemie je dobrým podnětem k ukončení kouření

Kuřačky a kuřáci mají rovněž vyšší riziko pro těžší průběh Covid-19. K tomu dodat. K tomu znamená kouření nepříjemný zápach. Kůže zešedne a rány se hůře hojí, protože se narušuje prokrvení tkání. Pokud se vám však cigaret podaří vzdát, pozitivní účinky se začnou projevovat poměrně rychle.

Při odvykání od tabáku pomoc z lékárny

Přípravky jako nikotinové náhražky jsou žvýkací gumy, náplasti, cucací tabletky a nosní spreje. Zmírňují abstinenční příznaky a usnadňují odvykání. Jsou volně dostupné v lékárně. Nikotinové žvýkačky je nutno používat přesně podle návodu výrobce. Používá se v průměru 8 – 10 žvýkaček denně s obsahem nikotinu 2 – 4 mg nikotinu podle stupně nikotinové závislosti. Postupně se množství snižuje tak, aby během 6 – 8 týdnů potřeba nikotinu zcela zanikla.

Lék na předpis s účinnou látkou vareniclin zmírňuje abstinenční příznaky. Může ovšem vyvolat některé nežádoucí účinky. V ČR je dostupný lék Champix od farmaceutické společnosti Pfizer.

O tom, pro koho je který lék vhodný, by se měl pacient vždy poradit s lékárníkem nebo lékařem. Právě u nikotinových přípravků je velmi důležité dávkování. Dávka je závislá na tom, jak silně člověk kouří.

Pacienti, kteří s lékařem diskutují o svých plánech, přinejmenším zdvojnásobují dlouhodobé šance na úspěch při odvykání kouření. Behaviorální terapie na odvykací klinice vede k 30 % úspěchu, kdy se z kuřáka stává nekuřák.

Bylo zjištěno, že klíčovým klinickým pozorováním při výzkumu zanechání kouření je cykličnost pokusů, tedy že u kuřáků, kteří přestávají kouřit, je vysoké riziko selhání. Je nutno si uvědomit, že mnozí kuřáci musí často podstoupit tři až čtyři pokusy, aby mohli úspěšně skoncovat s kouřením.

Ukázalo se, že na každých sto lidí, kteří přestanou kouřit na Silvestra, jich asi 95 až 97 kouří zase příští rok.

Některé přípravky kvůli nežádoucím účinkům nejsou vhodné pro každého. Podle průzkumu z roku 2019 se snadněji zbavuje cigaret ten, kdo při léčbě kombinuje vyšší dávky nikotinu nebo kombinuje nikotinovou náplast a rychle účinkující žvýkačky s nikotinem. Existují i určité důkazy, které připouštějí, že pomůže začít užívat nikotinové náhražky ještě před začátkem odvykací léčby.

Jakou mají budoucnost e-cigarety?

Jak dnes víme, je pára z elektronické cigarety na rozdíl od cigaretového kouře neškodlivá. Specialisté lékaři zabývající se léčbou nemocí, které se vyvinuly na základě kouření, se však shodují v tom, že dlouhodobé důsledky kouření e-cigaret jsou stále příliš málo známé na to, aby byly zcela jednoznačné.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..