Krvácení z dásní – snížená tvorba slin ve vyšším věku představuje rizikový faktor

Úno 22 2014

 

Vždy je na vině probíhající zánět dásní. Pokud se neléčí, vede k vážnějšímu onemocnění našich zubů, a tou je periodontitida. neboli zánět ozubice. Ten se projevuje nejprve jako pulzující bolest, která se později mění v bolest stálou. Zub bývá jakoby povystouplý, později bolí i při dotyku jazyka.  Důležitou prevencí je vždy správná péče o chrup.

Krvácení z dásní se jeví zpočátku jako neškodné. Při kousnutí do jablka na něm ulpívají načervenalé stopy. Postižení se v této fázi většinou ignoruje. Dáseň začíná později krvácet už při mírném tlaku krvácet. Rozvíjí se zánět dásně, známý jako gingivitida. Krvácení z dásní je tedy první známkou, že něco není v pořádku.

Kde se bere zánět

Naše ústní dutina je osídlena miliony bakterií. Tyto mikroorganismy rozkládají zbytky jídla. Jsou tedy pro nás velmi prospěšné. Bohužel při nedostatečné ústné hygieně se začnou baktérie množit a vytvářet usazeniny na povrchu zubů. Hovoříme o placích. Zanícená tkáň je místem, kde se hromadí krev. Pokud se baktérie množí nerušeně dál, může zánět překročit na závěsný aparát zubu. Ze zánětu dásně se potom vyvíjí parodontitida. To může vést k uvolnění zubu a stávat se rovněž živnou půdou pro vznik srdečního infarktu.

Co dělat při krvácení z dásní

Pokud se vyskytuje onemocnění ve stádiu jednotlivých kapiček krve, není ještě pozdě.  Samotné krvácení z dásní je vždy známkou toho, že s dásní není něco není v pořádku. V mnoha případech pomáhá už jen to, se zuby správně a dostatečně čistí. Přitom ne pouze povrch zubu, ale i mezizubní prostory mezizubním kartáčkem a také pomůckami na odstranění plaku z jazyka. K tomu slouží mezizubní kartáčky, dentální nitě, superflossy.

Pokud se vyskytuje i tak po několika dnech nadále pravidelné krvácení z dásní, je doporučená návštěva zubaře. Aby se krvácení zastavilo, léčí se zpravidla zánět dásně. Odstraňují se  měkké a tvrdé zubní plaky na povrchu zubů. Pomáhají rovněž vyplachovací roztoky s éterickými oleji, chlorhexidinem nebo peroxidem vodíku. V posledních letech se zánět dásní s úspěchem léčí i roztoky s obsahem látek s protibolestivým a protizánětlivým účinkem, jako je diklofenak.

 
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..