Které jídlo nám dodá sílu po nemoci

Čvc 17 2019

Po nemoci nám k rychlejšímu zotavení pomůže také jídlo. Správná strava nám pomůže se po infekci postavit rychleji na nohy. Pokud na ni onemocníme, sníží to naši chuť k jídlu. Je to problém hlavně u lidí ve starším věku. Ovšem zcela na jídlo během nemoci nebo krátce po ní rezignovat, není určitě to pravé. Při nemoci žaludku nebo střev si člověk dříve nařídil šetřící dietu. To platí i dnes. Dovoleno je nám vše, co nám chutná a co dobře snášíme. Čím kratší dobu jídlo přetrvá v žaludku, stává se pak i lépe stravitelnější. Měli bychom sousta dobře žvýkat, protože tekutá a kašovitá strava prochází žaludkem lépe jedním směrem. Dušené jídlo je lépe snášené než pečené, rýže se zeleninou může být chutnější než kus tučného masa. Pozor jen na ostřejší koření jako je pepř, kari nebo paprika. Žaludek bychom neměli zatěžovat velkými porcemi. Jíme proto častěji, ale v menších porcích.

Reklama
Něco teplého

Horká slepičí polévka prospívá dobře v nemoci. Horká pára při konzumaci zvlhčuje sliznice. Pro

Horká pára z jídla zvlhčuje sliznice, což prospívá jejich zdraví

Horká pára z jídla zvlhčuje sliznice, což prospívá jejich zdraví

blahodárný účinek hrají roli různé faktory. Přidejte proto do polévky v polévce trochu masa. Obsahuje pak dobře snášenou bílkovinu, zeleninu a také minerály. S nudlemi je polévka ještě bohatší.

Začněte s jídlem zlehka

Infekce je často spojena s nedobrovolným půstem. Po takové stravovací pauze bychom měli začít s pravidelným jídlem co nejdříve. Ovšem po infekci trávicího traktu ho nemůžeme zatěžovat příliš. Ideální je začít se suchary, toastem nebo s kaší z ovesných vloček a vodou. Po infekci žaludku bychom měli mít stravu pestrou co nejdříve, nesmí být dlouho jednostranná. S ovesnými vločkami můžeme pokračovat dál. Kombinujme je s další výživou, s mlékem nebo šlehačkou, banány nebo jiným ovocem, oříšky nebo mandlemi.

Doplňujte do těla vodu

Při nemoci je často omezen pocit žízně. Horečka, zvracení, průjem. Tělu začíná rychle chybět tekutina. Náš krevní oběh může být náchylný k selhání, mozek a další orgány musí dostávat dostatek výživy a ledviny jsou schopny vylučovat odpadní látky pouze rozpuštěné ve vodě. Proto je důležité dostatečně pít. Vhodné jsou horké nápoje. Místo černého čaje a kávy jsou vhodnější bylinné čaje s heřmánkem, meduňkou, mátou se zklidňujícím účinkem na žaludek, fenyklem a kmínem, které zmírňují nadýmání. Islandský lišejník je dobrý při bolestech v krku, tymián rozpouští hlen a lipový kašel pomáhá při kašli.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..