Které nemoci spolu často souvisí

Úno 23 2019

Mnohé chronické nemoci jsou sdruženy velmi často s jinými onemocněními. Přinášíme vysvětlení, proč tomu tak je…

Cukrovka a vysoký krevní tlak


Cukrovka, neboli diabetes mellitus je chronické onemocnění, při kterém dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi.  Ve slinivce břišní  se vytváří důležitý hormon inzulín, který zodpovědný za to, aby buňky v těle správně zužitkovaly cukr. Pokud ho je v těle nedostatek nebo se netvoří vůbec, rozvíjí se nemoc zvaná cukrovka. Pokud nemá tělo vůbec žádný inzulín, hovoříme o diabetu 1. typu. U diabetu 2. typu se inzulín tvoří, ale ve zmenšené míře nebo na něj buňky v těle vůbec nereagují.

Na stěnách poškozených cév se ukládají usazeniny a zmenšují průměr cévy. Tím se zvyšuje odpor cévy, kterou proudí krev. Aby srdce mohlo

Asi třetina pacientů s diabetem 1. typu trpí na vysoký krevní tlak

Asi třetina pacientů s diabetem 1. typu trpí na vysoký krevní tlak

svou činností prohnat do těla dostatek krve, musí vyvinout větší práci, a tím zvýšit i tlak, pod kterým je krev pumpována po těle do krevního oběhu. Cukrovkáři tak trpí na vysoký krevní tlak.

Jaký je souběžný výskyt obou nemocí dohromady?

Asi třetina pacientů s diabetem 1. typu trpí na vysoký krevní tlak. Ten je důsledkem  poškození stěn cév právě z důvodu diabetu nebo je následkem diabetického onemocnění ledvin. 8 z 10 diabetiků 2. typu trpí rovněž na hypertenzi. Při současné nadváze a nedostatku  pohybu se potíže zhoršují. Ale pozor. I když člověk nemusí mít žádné subjektivní obtíže, zvyšuje se riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.

Reklama
Jak pomůže lékař a co můžeme udělat my?

Aby se snížilo poškození cév, je třeba cílenou léčbou dosáhnout požadovaných hodnot krevního tlaku a správně léčit cukrovku. Léčba je šita pacientům na míru.

Co můžeme udělat pro sebe sami? Udržovat si správnou tělesnou hmotnost. Pravidelně se hýbat. Méně solit. Alkohol pít pouze ve velmi omezené míře. Cigaret bychom se měli zcela zříct. Pravidelně kontrolovat krevní tlak a hladinu cukru. Jednak sami, jednak při pravidelné kontrole u lékaře. Při kontrole krve je vhodné si nechat změřit i hladiny tuků v krvi.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..