Léčebné metody při rakovině prostaty

Zář 07 2019

Diagnóza rakoviny prostaty je pro každého pacienta šokem. Přesto jsou šance na vyléčení lepší než  v minulosti. Prostata evokuje pro mnoho mužů jen problémy. Jedná se o žlázu velikosti kaštanu, která obepíná močovou trubici a nachází se pod močovým měchýřem. Muži začnou brát prostatu teprve tehdy, když urolog odhalí něco nápadného. Ne vždy stojí za zvětšením benigní hyperplázie prostaty, tedy nezhoubné zvětšení. Může se jednat o karcinom prostaty. Riziko karcinomu prostaty stoupá s věkem. Mladší muži (pod 45 let) tvoří jen  jeden případ na 100 000 mužů, ale muži ve věku nad 80 let představují již 735 případů na 100 000 mužů.

Karcinom prostaty potkává dnes asi třikrát více pacientů než před 30 lety. Hlavním důvodem je

Jedno z nejdůležitějších vyšetření u prostaty je PSA. Jeho

Jedno z nejdůležitějších vyšetření u prostaty je PSA. Jeho zvýšené hodnoty však nemusí souviset vůbec s nemocí prostaty

zlepšený způsob častějšího rozpoznání. Téměř v 80 procentech případů se nachází nemoc ve stadiu, v kterém je nádor omezen pouze na samotný orgán a šance na vyléčení je dobrá. Je to právě stav, kvůli kterému je časné identifikování rakoviny důležité. Přesto i zde se prostata jeví jako problém. Vzniká nebezpečí přeléčení. Pokud je rakovina včasně rozpoznána, otázka zní, zdali operovat, ozařovat nebo odložit léčbu a nechat růst? Jaké jsou v současnosti vhodné metody?

Riziko rakoviny prostaty roste s věkem

Riziko přeléčení je následkem pro pacienta vlastně potěšující skutečnosti. Nádor prostaty roste zpravidla pomalu. Často trvá víc než deset let než se objeví potíže. Ve vyšším věku se rakovina v předstojné žláze vyskytuje velmi často. Dá se říct, že muž musí být dostatečně starý, aby vyrostl nádor v jeho prostatě. Vyšetřují se muži ve věku mezi 70 až 79 lety, kteří většinou umírají zcela z jiných příčin. V polovině případů mají nerozpoznaný karcinom prostaty, který jim nečinil vůbec žádné problémy. Léčba nemoci by pro ně znamenala pouze zbytečné utrpení. Neznamená to ovšem, že rakovina prostaty nemusí probíhat bez rizika. V ČR na ni každoročně zemře asi 1500 mužů. Je proto otázkou, kdy je rakovina prostaty život ohrožující a kdy neškodná.

Inzerce
Věda má dnes na rozhodnutí spolehlivé metody. Pro zjištění agresivity nádoru se vyšetřuje stupeň degenerace. Zjišťuje se jaký je podíl nádorových buněk při vyšetření biopsií. Dále se vyšetřuje hodnota PSA (prostatického specifického antigenu). Test měří v krvi bílkovinu, která je vylučována z prostaty rakovinovými buňkami. Hodnoty PSA však mohou být zvýšeny i u nezhoubné zvětšení prostaty, po hmatání prostaty, či vyšetření per rectum, katetrizaci močového měchýře, delší jízdě na kole nebo sexu.

Optimální léčebné metody

I když diagnóza dokáže nahnat strach, důležité je zachovat klid a nepodléhat panice. V časném stadiu rakoviny prostaty je častá reakce o okamžitém odstranění nádoru nesprávná. I s vysokým rizikem nádory obvykle získávají několik týdnů čas, aby důkladně se celý postup léčby promyslel a případně se zjistilo i stanovisko jiných odborníků. Doporučení lékařů mohou být rozlišná. Především u nádorů s nízkým rizikem existují velmi různé léčebné metody. Ty zahrnují kompletní odstranění prostaty, ozařování zvnějšku rentgenovými paprsky, ozařování zevnitř pomocí radioaktivního jódu, podobně jako odložení léčby spojené s pravidelnou kontrolou. Na základě podrobného rozhovoru mezi lékařem a pacientem se rozhodne, jaká je v každém individuálním případě nejvhodnější metoda léčby.

Důležité je udržovat potenci a kontinenci

U tělesně zdatných pacientů doporučují lékaři mimo jiné odstranění prostaty společně se semennými váčky, tzv. prostatektomii. Vyšetření ukázala, že postiženým tento proces prospívá. Také u více agresivnějšího nádoru sahají lékaři po skalpelu. U velmi agresivního nebo lokálně postupujícího nádoru se kombinuje více metod najednou. Pro odstranění malého orgánu je potom nutný náročnější postup. Na povrchu prostaty probíhají nervová vlákna, která jsou rozhodující pro schopnost potence a kontinence moči.

InzercePokud je to možné, chirurgové ušetří tyto nervy, aby zůstal pacient potentní. Pokud je zákrok proveden zkušeným operatérem, zůstává zpravidla kontinence a potence uchována. Asi každý pátý pacient je schopný hned po zákroku udržet tekutinu, další tuto schopnost nacvičí po několika týdnech. Ale i u pacientů s přetrvávající inkontinencí existuje pomoc.

Léčba pomocí jódu nebo protonů

Často je zahájeno ozařování zevnitř. Při tzv. brachyterapii, která je používána u pacientů s nízkým rizikem rakoviny, zavádějí lékaři do prostaty radioaktivní jód. Při operaci, která je jednorázová, je pacient v celkové anestézii. Dávka záření je vypočítána přesně tak, aby nedošlo k poškození okolních orgánů. Měkké záření postupně ničí nádor a přitom se jeho intenzita snižuje úměrně s dobou od aplikace. V současnosti slyšíme také o terapii protony, kladně nabitými elementárními částicemi. V úvahu však přichází pouze několik jednotlivých případů.

Autor: -jpo- podle zahraničních a domácích zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..