Léčivé byliny, které pomáhají v letním vedru

Srp 14 2020

Aloe vera, máta, šalvěj nebo meduňka patří mezi byliny, které nám mohou v horkých letních skutečně pomoci. Zmírňují totiž některé zdravotní potíže, které se zhoršují právě v letním horku. Ne vždy totiž snášíme horké léto pohodlně. Vyplatí se proto znát, že i příroda má svou vlastní medicínu proti lehčím zdravotním potížím souvisejícím s vedrem.

Aloe Vera je exotický ochránce naší kůže

Pokud kůže reaguje i navzdory ochrannému krému dráždivě na sluneční paprsky, potřebuje hlavně více vlhkosti. Proto je vhodná Aloe vera. Tropická rostlina zadržuje ve vnitřní dužnině svých listů velké množství vody a polysacharidy ve formě gelovité látky. Především slizovité látce acemannanu se připisují hlavní účinky aloe. Látky obsažené v Aloe vera působí v zevně nanášených gelech nejen chladivě, ale rovněž protizánětlivě.Máta chladí a ulevuje od bolesti

Olej z máty nanášený na spánky ulevuje od bolestí hlavy. Na kůži a sliznicích působí máta chladivě kvůli obsahu mentholu. Ovšem pozor. Pokud to s mentholem přeženete, může naopak vyvolat pocit tepla. Oleje nebo masti z máty by neměly užívat děti. Vystavují se riziku dýchacích problémů.

Vinná réva nenápadně stimuluje naše žíly

Lidem s postižením žil dolních končetin trpí se více v letních vedrech. V teple se rozšířenými cévami tlačí do tkání více tekutiny a nohy pak více natékají a bolí. Zhoršují se i noční křeče. Extrakt z vinné révy obsahuje flavonoidy, látky, které zpomalují tvorbu zánětlivých látek a současně zpevňují stěnu nemocných žil. Tímto mechanismem dochází ke zmírnění otoků dolních končetin a k úlevě od jejich bolesti. Zjevný účinek se dostaví ovšem teprve až po alespoň tříměsíčním užívání.

Šalvěj voní a zadržuje pocení

Pocení patří mezi důležité ochranné tělesné funkce. Zvláště za letních nocí se může pot tvořit až nadbytečně. Pak pomůže šalvěj. Při některých výzkumech bylo zjištěno, že šalvěj dokáže redukovat pocení až o 50 procent. Čerstvý šalvějový čaj by se měl pít především chladný nebo se nanáší v kapkách na kůži. Šalvějové směsi jsou dobře snášené a hlavně jsou dobrou volbou při nočním pocení.

Meduňka je zelený zabiják virů

Pokud sluneční záření oslabuje imunitní systém, je riziko vzniku herpetické infekce na rtech vyšší. Listy meduňky, které voní po citronu,  mohou zastavit množení baktérií, virů a také plísní. V laboratorní praxi se prý dokonce podařilo vyvolat také účinek na herpes simplex virus, který způsobuje opary.

 

 

Lexikon léčivých bylin: Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločnatý)

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..