Léková akademie – Benzodiazepiny

Úno 12 2019

Benzodiazepiny předepisuje lékař v případě krátkodobé léčby těžších stavů úzkosti nebo problémů se spánkem. Látka ovlivňuje přenos nervových signálů v mozku. Působí tak, že podporuje tlumivý účinek kyseliny gama-aminomáselné, která se označuje zkratkou GABA (gamma amino butyric acid). Benzodiazepiny se váží na její podjednotky. Díky tomu se zmírňují stavy úzkosti, zkracuje se doba usnutí, snižuje se počet a délka probuzení během noci, a tím se zvyšuje celková doba spánku. Dochází také k uvolnění svalového napětí. Tomu se říká myorelaxační efekt.

Dávkování účinné látky je od 1,5 do 40 mg. Důležitější než dávka je ovšem trvání účinku. Některé látky účinkují jen několik málo hodin, některý léky účinkují celý den.

Důležité je dodržování dávkování podle předpisu lékaře

Benzodiazepiny se užívají krátce před uložením na lůžko. Lék by se neměl užívat, pokud jdete spát až po půlnoci a druhý den ráno musíte brzo vstávat. Rovněž se nedoporučuje užívat další tabletu během noci. Nevýhodou benzodiazepinů je, že mají některé nežádoucí účinky. Tělo si zvyká na jejich účinek, takže při vysazení léku se mohou vyskytovat úzkostné sny a stavy neklidu.

Zvláště u seniorů se mění metabolismus léku v těle, a proto se jejich dávka upravuje. Mezi nežádoucí účinky benzodiazepinů (přesněji řečeno tzv. agonistů benzodiazepinových receptorů, tedy látek, které svůj účinek uplatňují působením na receptor pro benzodiazepin) jsou příznaky, které se objeví 1-2 dny po vysazení léčby. Zvláště u krátkodobé léčby nespavosti při vysokých dávkách. Náhlé vysazení je spojeno s tím, že se nespavost opět dostaví. Kromě toho se u nich zvyšuje riziko pádu. Proto se nesmí  tyto léky užívat v žádném případě déle než je předepsáno lékařem, maximum jsou čtyři týdny. Nejpozději po dvou týdnech by měl lékař vyzkoušet, zdali je možné dávku snížit.

Existují i alternativy s méně nežádoucími účinky

Do jiné skupiny léků patří například účinná látka zolpidem. U nás je známý přípravek pod názvem Stilnox. Podporuje také tlumivý účinek GABA. Protože se váže ovšem pouze na její podjednotku, nemá tolik nežádoucích účinků jako benzodiazepiny nebo jejich agonisté. Zolpidem je vhodný hlavně ke krátkodobé léčbě nespavosti, která je vysilující nebo k těžkému rozrušení pacienta.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..