Léková akademie 3. část – Bisfosfonáty

Úno 10 2015

Bisfosfonáty patří k jedněm z nejčastěji předepisovaných léků. Snižují resorpci neboli odbourávání kostí, tím že zpomalují aktivitu buněk tzv. osteoklastů, které se právě na této resorpci podílí. V pokročilých stadiích nádorových onemocnění, především karcinomu prsu, prostaty a plic se vyskytují kostní metastázy, které jsou rizikem pro vznik tzv. patologických fraktur. Tedy zlomenin kostí třeba i z nepatrného důvodu. Ukázalo se, že bisfosfonáty jsou schopny zabraňovat vzniku těchto fraktur, tím že blokují navázání nádorových buněk na kostní matrix. Tato oblast se týká prokazatelně zlomenin páteře.

Množství v tabletě závisí na účinné látce. Některé přípravky se užívají jednou denně, jiné jednou za týden. Nově se také užívají léky, které se podávají ve formě infúze jednou za rok. Jednotlivá terapeutická schémata mají rozlišné riziko vedlejších nežádoucích účinků.

Vstřebávání perorálních bisfosfonátů výrazně klesá, pokud je lék podán současně se stravou, zvláště se stravou obsahující vápník nebo jiné dvojmocné kovy. Užívání perorálních bisfosfonátů je tedy vhodné doporučit nalačno v jedné denní dávce, optimálně dvě hodiny před snídaní.


Zpravidla se užívá přípravek proti osteoporóze, tedy řídnutí kostí, ráno před snídaní. Pilulka se polyká ve vzpřímené poloze a zapíjí se velkou sklenicí vody. Tak se tableta polyká snadněji. Vhodné je zůstat po užití asi 30 minut až jednu hodinu ve vzpřímené poloze. Tím snižujete šanci, že se tableta léku zůstane v jícnu a tak poškodí samotnou sliznici.


Pro pevnost kostí je důležitý vápník. Měl by se užívat alespoň v dvouhodinovém intervalu od příjmu bisfosfonátů.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..