Lexikon léčivých bylin: chmel otáčivý

Lis 26 2018

Kdo špatně spí, měl by užívat chmel. Nejlépe v kombinaci s kozlíkem lékařským.

Chmel, slad, voda a kvasnice. S těmito přísadami vyrábějí pivovary pivo. Chmel se stará o lehce nahořklé aroma a dělá pivo trvanlivé.  Zda se že teprve Sumerové, Římané nebo Keltové se pokoušeli uvařit pivo. Zdali tomu tak skutečně bylo, ví už jenom duchové. První velké pivovary vznikly už ve středověku. V 8. století byl objeven také léčivý účinek chmelu. Poskytoval úlevu játrům a žlučníku. Teprve od 18. století je znám chmel jako přípravek proti nespavosti a pro uklidnění.

Jak chmel vypadá a kde se vyskytuje?

Chmel (latinsky Humulus lupulus) je popínavá rostlina, která vyrůstá do výšky 3 až 6 metrů. Mladé výhonky chutnaly už v Římě za dob Jakuba. Konzumoval se jako pochutinu se solí, pepřem, octem a olejem. Starší výhonky se používaly jako chřest. Chmel bývá označován jako zelenina, která povzbuzuje chuť k jídlu. Působí také nervové uklidnění.

Které části rostlin a látky se používají?

Medicínsky účinné jsou chmelové šištice samičích květů. Obsahují v chmelové pryskyřici hořké látky. K nim se počítají látky jako humulon a lupulon, stejné jako hořké kyseliny. Z šištic pochází také éterický olej, který se skládá především z humulenu a karyofylů. Kromě těch se zde nacházejí i flavonoidy a prekurzory rostlinných barviv (proanthokyanidinů).
Jak účinkují tyto látky a proti čemu chmel vlastně pomáhá?

Chmel uklidňuje a podporuje zdravý spánek. Tomu nasvědčují přinejmenším experimenty v laboratoři. Látky obsažené v chmelu se přitom váží na receptory v těle, které regulují rytmus spánku a bdění. Možná proto má chmel podobný účinek jako tělu vlastní spánkový hormon melatonin. Zatím neexistují žádné studie, které by výzkumníci prováděli výhradně s chmelem. Ve většině případů užívali účastníci studií kombinaci chmele a kozlíku lékařského. Obě látky mají rozdílný mechanismus účinku a vzájemně se tak doplňují v podpoře spánku. Kdo špatně usíná nebo se často v noci probouzí, by měl kombinovat oboje byliny.

Účinek je mírný a nenastupuje ihned. Nejsou také známé doposud žádné vedlejší účinky chmelu. Na rozdíl od bylin – chmele a kozlíku – vede často užívání chemických látek k pocitu kocoviny během dalšího rána. Lidé se cítí unavenější a nejsou si jisti krokem.

…a důležitá upozornění

Kdo užívá chmel pro podporu spánku, nemůže jeho účinek očekávat ihned. Nástup účinku se pozoruje teprve po dvou až čtyřech týdnech užívání.

O užívání rostlinných přípravků na podporu spánku bychom se měli nejprve poradit s lékařem. Zvláště pokud už užíváme jiné léky na uklidnění a na podporu spánku. Musíme si zakázat i alkohol. Mnohé látky z chmele se chovají v těle podobně jako ženský pohlavní hormon estrogen. Není ještě známo, zdali se z této skutečnosti dají odvodit nějaké závěry. To samé platí i pro výskyt možných rizik.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..