Lexikon léčivých bylin: Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločnatý)

Bře 28 2019

Ginkgo biloba má zlepšovat paměť a posilovat prokrvení. Zda extrakty z ginkgo biloba dokáží předcházet senilní demenci a působit proti závrati nebo šelestu v uších, je stále sporné.

Ginkgo bylo zde na planetě Zemi už před 250 milióny lety. Přežilo dobu ledovou, sice ne v Evropě, ale v Číně a Japonsku, a proto se nazývá žijící fosilií. Ginkgo je rostlinou plnou zvláštností a výjimečností. Ginkgo vypadá jako listnatý strom, patří botanicky však k jehličnanům. Může stárnout přes tisíc let a zvnějšku je stále velmi odolné. První zeleň, která vypučela po výbuchu atomové bomby v Hirošimě v roce 1945, pocházela údajně ze stromu ginkgo.

ginkgo1

Ginkgo biloba je jednou z žijících fosilií, bylo zde už před 250 milióny lety

Již tisíce let je ginkgo v Japonsku a Číně uctíváno a známo jako posvátný strom a léčivá rostlina. Od 18. století roste tato fosilie znovu v Evropě. Je vysazována v zahradách a parcích. Johann Wolfgang Goethe napsal o ginkgu báseň. Umělci převzali vějířovité listy jako předlohu pro šperky. V německém Výmaru dokonce existuje muzeum, které je věnováno pouze této rostlině.

Jak ginkgo vypadá a kde se nachází?

Ginkgo biloba je strom, který dosahuje výšky až 30 metrů. Listy vypadají jako vějíř a vytváří lalok. Ginkgo patří do čeledi Ginkgoaceae a kvete od dubna do května. Zdomácnělo v Číně a Japonsku, v Evropě se vysazuje v zahradách a parcích.

Jaké části rostlin a obsahové látky se používají?

Účinné látky se nacházejí v listech ginkga. Obsahují 0,02 až 0,2 diterpenů, které se skládají převážně z ginkgolidů A, B a C. vedle nich se nachází 0,02 až 0,06 sesquiterpenů, mezi nimi především látka bilobalid. Kromě toho obsahují listy flavonoidy, ke kterým se řadí látky jako kampferol a quercetin, stejně jako kyseliny ginkgolové.

Jak účinkují látky v ginkgu a proti čemu ginkgo pomáhá?

Za účinky ginkga stojí společné účinky flavonoidů, ginkgolidů a terpenů. Tato směs látek prokazuje přinejmenším při laboratorních pokusech pestré účinky. Chrání nervové buňky před škodlivými vlivy a podporuje funkci určitých mediátorů v mozku, ovlivňují paměť a učení. Kromě toho působí inhibičně na krevní srážlivost, zlepšují reologické vlastnosti krve a vychytávají volné radikály.

Právě z těchto důvodů se vědci domnívají, že ginkgo pomáhá, když klesá duševní výkonnost, když se člověk špatně soustředí nebo má potíže s učením. Také nemoci, při kterých hraje klíčovou roli porucha prokrvení, může ginkgo pozitivně ovlivnit. Například závrať, šelest v uších (tinnitus) a ischemická choroba dolních končetin.

Reklama
V této oblasti však studie dospěly k různým závěrům. Nedá se tedy skutečně tvrdit, že ginkgo zlepšuje paměť. V mnoha výzkumech se zjistilo, že přípravky z listů ginkga mohou zpomalit Alzheimerovu demenci. Jiné studie došly k závěru, že paměť se nezlepší, alespoň ne u zdravých jedinců. Zda ginkgo může pomoci při šelestu v uších nebo při závrati, není ještě stále potvrzeno. Zde si studie rovněž protiřečí.

Přípravky s obsahem ginkga neúčinkují hned, nýbrž teprve po několika týdnech užívání. Ginkgo může vyvolat některé nežádoucí účinky. Podráždění žaludku nebo střev, bolesti hlavy. V čaji z listů z ginkga mohou být obsaženy ginkgolové kyseliny, a to v různých množstvích. Tyto kyseliny mohou vyvolat alergické reakce. Ve farmaceutických přípravcích je zbytkový obsah těchto kyselin omezen. Těhotné ženy by neměly přípravky s ginkgem užívat. Lidé, kteří se chystají podstoupit operaci, by neměli ginkgo rovněž užívat.

-kme-

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..