Lexikon léčivých bylin: Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Bře 29 2019

Působí zklidnění, pomáhá proti strachu před zkouškou a usnadňuje usnutí. Kočky údajně milují silné aroma kozlíku. Před kočkami by se měl naopak kozlík chránit. Když ho totiž někde zvětří, s hlasitým nářkem se v něm vyválí. Přípomíná jim totiž pach kočičí moči. My lidé zápach kozlíku naopak nemáme rádi. I když extrakty z kozlíku se údajně používaly v 16. století jako voňavky.

Galén si všimnul účinku kozlíku na nespavost

Jako léčivá bylina je kozlík lékařský znám už velmi dlouhou dobu. Ve starověkém Řecku a Římě platil jako lék na

Léčivé vlastnosti kozlíku byly známy už ve starověkém Řecku a Římě

Léčivé vlastnosti kozlíku byly známy už ve starověkém Řecku a Římě

„všechno“.  Lékař Hippokratés popsal vlastnosti kozlíku a Galén objevil jeho pozitivní účinek na insomnii neboli nespavost. Ve středověku zaváděli léčitelé tuto rostlinu proti postižení očí, a to hlavně spojené s jejich slzením. Ve středověkém Švédsku se vkládal kozlík do svatebních šatů nevěsty, aby je tak ustrážil před závistí skřítků. Vedle toho se kozlík používal jako ochranná bylina proti čarodějnicím a ďáblovu kouzlu. A to dokonce ve formě talismanu, který býval ozdobou mnohých domovních dveří. Teprve od konce 18. století věnovali lékaři kozlíku pozornost kvůli jeho zklidňujícímu a spánek podporujícímu účinku.

Kde se kozlík nachází

Kozlík roste v lesích, houštích, v bažinách, mokrých porostech, u příkopů. Dorůstá až do jednoho metru. Rostlina má lysou lodyhu, listy jsou 7 cm dlouhé a na okrajích jemně pilovité. Velký počet květů vytváří květenství se zabarvením od bělavé až do růžova. Kozlík patří k druhu kozlíkovité (Valerianaceae). Kvete od května do září a pochází z Evropy a Asie. Jeho kořeny se sklízí v listopadu nebo z kraje jara.

Reklama
Jaké účinné látky kozlík obsahuje?

Medicínsky účinný je kořen kozlíku. Obsahuje 0,3 až 0,8 procent éterických olejů, které se skládají z monoterpenů borneolu a kampferolu a dále seskviterpenů jako je β-bisabol. Z 0,5 až 2 procent jsou zde obsaženy tzv. valepotriáty, především valtrát a jeho metabolický produkt baldrinal. Isovalerianové kyseliny, rovněž odvozené od valepotriátu, jsou zodpovědné za charakteristický zápach kozlíku. V kořenu se ještě v menším množství nacházejí lignany.

Jak účinkují látky obsažené v kozlíku a jak sám pomáhá?

Látky v extraktu mají brzdící účinek na neurotransmitery v centrálním nervovém systému a účinkují tak sedativně při usínání a během spánku. Kozlík je proto využíván při stavech strachu jako například před nějakou zkouškou a při vnitřním neklidu nebo napětí. Na druhé straně se používá pro mnoho lidí jako mírný prostředek s poruchami při usínání. Jeho nadbytek však naopak může přinést rozrušení. Používá se také jako prevence proti mozkové příhodě.

Kozlík je optimální v kombinaci s dalšími bylinami na spánek

Souhra různých látek obsažených v kozlíku je zodpovědná za jeho známé účinky. Laboratorní pokusy ukazují, že účinné látky se speciálními neurotransmitery a spánek podporujícími látkami interagují v mozku. Kozlík je z toho důvodu využíván pozitivně na spánek. Výtažky z rostliny ulehčují usnutí a zlepšují kvalitu samotného spánku. Zvláště u lehkých poruch spánku patří kozlík k nejoblíbenějším rostlinným přípravkům. Často je kombinován s podobně účinkujícími léčivými bylinami jako je meduňka, mučenka a chmel.

Důležitá upozornění

Kozlík nezlepšuje spánek bezpodmínečně po prvním užití. Často se musí užívat alespoň dva týdny, než se účinek zaznamená. Na rozdíl od chemických sloučenin při poruchách spánku nevede užívání kozlíku k únavě během dne.

Autor: -jpo-

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..