Lexikon léčivých bylin: Ostropestřec mariánský

Pro 03 2018

Legenda praví, že když svatá Marie kojila své dítě, ukáplo jí trochu mateřského mléka. Mléko ukáplo na listy ostropestřce, kde vytvořilo bílé skvrny. Od té doby se bylina nazývá ostropestřec mariánský. Bělavé skvrny listy rostliny zkrášlují. Už od antických dob znají léčitelé ostropestřec jako léčivou bylinu. V 19. století objevil lékař Johann Gottfried Rademacher jeho pozitivní účinky na játra.

Ostropestřec mariánský dorůstá do výšky až 1,5 m. Patří do čeledi hvězdnicovitých a kvete od června do září. Vyskytuje se především ve Středomoří, severní Africe a západní Asii. Tam roste bylina ze suché půdy, například na krajích cest nebo na skládkách.

Které části rostlin a účinné látky se využívají?

Využívají se hlavně plody byliny. Obsahují až 1,5 procenta silymarinu. Silymarin představuje vlastně směs různých látek, tzv. flavolignanů: silibinin, isosilibinin, silychristin a silydianin. V plodech se také nachází ještě olej bohatý na tuk, skládá se z mastných kyselin, jako jsou linolová a olejová kyselina, a také bílkovin.

Jak působí jednotlivé látky? Čemu pomáhají?

Přípravky s ostropestřcem chrání játra před škodlivými vlivy. Zodpovědný za tento účinek je směs silymarinu. V laboratorních pokusech objevili vědci, co všechno silymarin umí. Stabilizuje vnější membránu buněk jater, tzv. hepatocytů. Chrání jaterní buňky před invazí škodlivých látek. Kromě toho zabraňuje ztrátě důležitých částí buněk, jako jsou jaterní enzymy, pokud dochází k poškození hepatocytů. Silymarin usnadňuje rovněž hojení jater po jejich poškození. Studie se silymarinem také hovoří o tom, že může zpomalit progresi různých nemocí jater, jako je například jaterní steatóza, při které dochází k ukládání tuku do jaterní tkáně. Existují také důkazy, že bylina pomáhá při otravách jater, které jsou například vyvolány jedem z muchomůrky hlíznaté. Pomáhá také při zlepšení funkce žlučníku, proti žlučovým kamenům a při depresi.
Čaj ze silymarinu

O užívání silymarinu bychom se měli poradit s lékařem. Čaj z byliny není zcela vhodný na ovlivnění nemocí jater. Účinné látky se ve vodě sotva rozpouštějí a jsou k dispozici ve velmi nízké koncentraci. Čaj z ostropestřce je spíše vhodný proti nadýmání a pocitu plnosti žaludku. V doplňcích stravy se proto silymarinu nachází ve formě standardizovaného extraktu s přesně určeným množství účinných látek. Pokud se připravuje čaj z podů ostropestřce, je důležité, aby byly plody roztlučené. Tím se umožní vyluhování léčivých látek. Lepší je plody roztlučeného ostropestřce konzumovat za studena, jelikož účinná látka se zalitím horkou vodou či varem z velké části zničí.

Důležitá upozornění

Ostropestřec spadá do čeledi hvězdnicovitých rostlin . Kdo je na ně alergický, měl by být opatrný při konzumaci této byliny. Plody ostropestřce mohou, pokud jsou užívány ve vysoké dávce, vyvolat nadýmání a bolesti břicha. Upravená bylina je dobře snášená.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.