Lexikon léčivých bylin: Třezalka tečkovaná

Srp 11 2020

Je vhodná ve formě tablet proti depresi. Ale pomáhá také při problémech s kůží. Ozdobeni věnci z třezalky tancovali lidé v minulosti na oslavách slunovratu a slavili tak zároveň nejdelší den v roce. Nakonec házeli věnce do ohně nebo přes střechu domu. To je mělo chránit před čarodějnicemi, démony a zlými duchy. Sedláci kladli květy z třezalky mezi dva krajíce chleba a dávali je sežrat dobytku, aby tak byl chráněn před chorobami.

Zlatožlutá bylina květe od 24. června na svatého až do září. Nejdříve s ní léčitelé pokoušeli zahojit rány, dnu, revma a housera. V pozdním středověku bylinkářky nasazovali třezalku také proti strachu a poklesům nálady.

Jak třezalka vypadá a odkud pochází léčivka?

třezalka

Kromě kořene má léčivý účinek celá bylina

Hypericum perforatum, jak zní latinský název třezalky, je 30 až 60 cm vysoká a pokud se jí daří, dorůstá výšky až jednoho metru. Má rozvětvenou lodyhu. Listy jsou vejčité až kopinaté a tečkované. Odtud pochází její název. Květy kvetou v zlatožlutých okolících.  Pokud si promneme květy třezalky mezi prsty, ulpí nám na nich červená tekutina. Věřící věřili, že je to krev Spasitele. Třezalka patří do rodu hypericaceae, kterých je na světě kolem 3800. Pochází z Evropy, severní Ameriky a západní Asie. Roste téměř po celé zeměkouli, s výjimkou arktických oblastí. Uvidíme ji na okrajích cest, suchých loukách a řídkých lesích.

Které jsou používané části rostlin.

Léčivá je celá rostlina, všechny její části, snad kromě kořenu. Obsahuje například látky hypericin a pseudohypericin. Kromě toho se zde nachází také látka hyperforin a flavonoidy. Třezalka může zlepšit náladu, odstranit strach a zmírnit nervozitu. Pomáhá také při žaludeční neuróze. Zatím není přesně známé, jak třezalka účinkuje. Hlavní roli hrají hyperforin a hypericin. Stejně není znám ani mechanismus jejich účinku. Existují studie, které vypovídají o tom, že třezalka může mírnit depresi. Známé jsou třezalkové čaje, které se popíjejí při depresích.

Co je dobré dále vědět o třezalce

Kdo by rád užíval třezalku, měl by se poradit alespoň s lékárníkem. ten dokáže poradit, kdy není vhodné třezalku užívat. Třezalka neúčinkuje hned po aplikaci první tablety. Účinkuje až po více týdnech, než se ukáže pozitivní efekt. Kromě toho musí obsahovat přípravky s třezalkou dostatečnou dávku. Vedle účinků na psychiku, je znám ještě další účinek, a to na kůži. Olej z třezalky, známý také jako Janův olej. Zastavuje zánět a zklidňuje suchou a šupinatou pokožku. První studie ukazují, že olej může stejně jako krémy pomoci při tzv. neurodermatitidě. Třezalka má vliv na účinek dalších léčiv. Oslabuje přitom jejich účinek. Patří sem léky na léčbu hiv/aids, léky které na ředění krve (kumariny), cytostatika, léky na léčbu srdce a krevního oběhu a hormonální antikoncepci. Proto se poraďte s lékárníkem. Přípravky z třezalky jsou totiž běžně volně dostupné v lékárnách bez receptu. Odborníci se shodují, že třezalku by neměli užívat těhotné ani kojící.

Hypericin může zvýšit citlivost pokožky na světlo při slunění a vést tak fototoxické reakci na pokožce. Kdo má kůži, která rychle červená na slunci, neměl by se na něm příliš dlouho zdržovat nebo se vystavovat, stejně tak v soláriu, pokud užívá třezalku.

Autor: penz

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 1
Autor:
Myslím že třezalku není dobré pít (čaj) k antidepresivům. Černý čaj a jemu podobné mají budivé látky nejsou vhodné k těmto lékům.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..