Lexikon léčivých bylin: Zázvor lékařský (Zingiber officinale)

Bře 26 2020

Hlíza zázvoru nabízí víc než kořenité aroma. Zázvor může mírnit bolest a zmírňovat nevolnost při cestování. Když ochutnáte kousek čerstvé hlízy, začne vás pálit jazyk. Mohou zarudnout i tváře, dýchací cesty v nose se protáhnou, po těle se vám také možná rozlije pocit tepla. Zázvor obsahuje mnoho ostrých látek, které mohou aktivovat receptory pro teplo.

Látky obsažené v zázvoru blokují účinek jednoho enzymu stejně jako kyselina acetylsalicylová. Tento enzym se nazývá cyklooxygenáza. Kyselina acetylsalicylová proto mírní bolesti, brzdí zánět a zastavuje srážení krve. Odborníci přisuzují zázvoru podobné účinky, přičemž bolest tišící účinek byl u zázvoru prokázán studiemi. V přehledné práci z roku 2015 potvrdili dánští vědci, že přípravky s obsahem zázvoru dokázali mírnit bolesti při artróze kloubů.

Inzerce
Prostředek proti nevolnosti a zvracení

Kromě toho, že je populárním kořením, posiluje také naši imunitu a působí proti nevolnosti při cestování – zázvor lékařský

Daleko více je známo, že hlíza zázvoru pomáhá proti cestovní nevolnosti. Obsažené látky tlumí nevolnost a zvracení a dokonce srovnatelně s látkou dimenhydrátem. Farmakolog profesor Verspohl z Münsteru se mnoho let zabýval zázvor lékařským. Zingiber officinale – tak se nazývá zázvor v odborné terminologii. Verspohl přiznal, že jeho tým zjistil, že účinné látky ze zázvoru mohou oslabit iontové kanály na serotoninových receptorech, které se podílí na zvracení. Ovšem zázvor pomáhá jen těm lidem, kterým je zle, když cestují v letadle, autě nebo vlakem. Pokud se cestovní nevolnost objeví při cestě na lodi, pomáhá zázvor už méně.

Studie prokazují, že onkologičtí pacienti méně trpí zvracením, když přijímají vedle léků proti zvracení při chemoterapii také zázvor. Uvedli to výzkumníci z univerzity v Rochesteru v USA v roce 2011. Potíže se zmírnily více, když pacienti tři dny před a tři dny po chemoterapii užívali zázvorový extrakt. Pravdou ovšem zůstává, že takový způsob užívání může být vhodný jen pro někoho a měl by se konzultovat s lékařem.

Lexikon léčivých bylin

Zázvor se nehodí pro každého

Není ještě jednoznačně vysvětleno, zda zázvor pomáhá proti nevolnosti během těhotenství. Studie odkazují na jeho pozitivní účinky. Zároveň však lékaři diskutují o tom, že může zázvor působit negativně na těhotné nebo na nenarozený plod.

Kdo má citlivý žaludek, měl by zázvoru vzdát. Zázvor posiluje tvorbu žaludeční kyseliny v žaludku. Kdo trpí na žlučové kameny nebo užívá léky proti srážlivosti krve, měl by se o užívání zázvoru poradit s lékařem. Zázvor je také známý tím, že podporuje trávení. Mělo by se také jasněji prokázat, zda zázvor může předcházet nachlazení, usnadňovat hubnutí nebo chránit před nádory.

Kdo trpí na nevolnosti v žaludku při cestování, měl by zázvor užít asi půl hodiny před cestou ve formě tablety, kapsle nebo kapek. Pokud cesta trvá déle než čtyři hodiny, doporučuje se užít zázvor ještě jednou při cestě. Kdo to snese, může jednoduše žvýkat čerstvě oloupaný zázvor. To také pomáhá. I zázvorový čaj nebo sladké bonbóny se zázvorem jsou zdrojem ostrých látek ze zázvoru pro naše tělo.

 

Konzumujete pravidelně zázvor - v čaji, jako koření nebo v jiné formě?

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

 

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..