Má psychika vliv na fungování našeho srdce?

Úno 08 2017

Vědci jsou o tom přesvědčeni. Psychická zátěž, jako je například deprese, může zvýšit riziko výskytu srdečního onemocnění podobně jako kouření. Pro takové riziko neplatí pouze zvýšení zátěže mechanickou cestou, na jeho funkci se odráží i náš psychický stav. Psychokardiologové, nová a důležitá profese, se pokouší rozšířit pohled na lidské srdce.

 

Kdy se srdce „zlomí“

 

angina pectoris

U pacientů, kteří zažívali v minulosti stresující událost, se vyvinula také nadměrná hormonální reakce

I když méně častěji, ale přesto, představuje pro naše srdce zátěž onemocnění srdce, které má romantický název „Broken-Heart Syndrome“. Tento syndrom zas tak úplně neškodný není. Udává se, že asi čtyři procenta lidí léčených v nemocnici na tento syndrom umírají. Znamená to, že pro srdce jsou nebezpečné nejen aterosklerotické usazeniny na stěnách cév, ale také silné emoce. Spouštěčem může být ztráta milovaného člověka, rodinné konflikty nebo těžkosti na pracovišti.

 

Jak k tomu dochází?

 

Jak může duševní stres srdce tak masívně oslabovat, že u některých pacientů je příčinou infarktu srdečního svalu? K tomu se snaží dospět v univerzitním kardiologickém centru v Curychu doktor Christian Templin. Zjednodušeně se dá říci, že navozuje tzv. pseudoinfarkt. Dělá se to asi tak, že se se balónovitě nafoukne určitá plocha srdce, ta se zvětší a přestane pracovat. Něco podobného provádějí japonští rybáři při lovu chobotnic, kteří do jejich srdce zabodnou útočný hrot, který se následně dá nafouknout. Srdce má příznaky podobné infarktu. Odborně se jedná o tzv. Takotsubovu nebo stresovou kardiomyopatii.

 

Tento mechanismus máme v hlavě

 

Abychom se dozvěděli, jak funguje tento mechanismus tajemného selhání srdeční stěny, musíme se podívat postižené osobě do hlavy. Emoce jsou zpracovány v mozku. U pacientů, kteří zažívali v minulosti stresující událost, se vyvinula také nadměrná hormonální reakce.

 

 

V souhře jsou stresové hormony jako adrenalin, noradrenalin, stejně jako kortisol. Všechny mohou přímo poškodit buňky srdečního svalu, ale k poškození dochází také přes nervová spojení mezi mozkem a srdcem. Stresové hormony zužují malé cévy na srdci. Tato křečovitá sevření vedou k porušení pohybové koordinace vláken srdečního svalu.

 

Příznaky infarktu, ale zdravé cévy

 

Vysvětluje to také, proč při katetrizačním vyšetření srdce, které se při podezření na infarkt provádí, přináší lékařům jednu záhadu. Změněné laboratorní hodnoty a charakteristické křivky na EKG mohou vysvětlovat infarkt, ale zdravé věnčité tepny ho vylučují.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..