Má smysl nahradit nemocný kloub umělým i po osmdesátce?

Čvn 13 2018

Věk hraje ve zdraví kloubů asi nejvýznamnější roli. Je to převážně biologické stárnutí, které může za to, jak jsme na tom zdravotně pohromadě. Doktor Stöckle prováděl náhradu kloubů u i u devadesátiletých pacientů. (V roce 2005 to bylo 2400 pacient ve věku 85+). Přiznává ovšem, že zdravotně na tom byli velmi zdatně. Zkrátka přišli a řekli, že si operaci žádají.

Počet náhrad umělých kloubů narůstá

Jak doktor Stöckle v rozhovoru vysvětluje: Pětaosmdesátiletí pacienti jsou dnes více fit než stejně staří lidé před dvaceti lety. Lidé ve starším věku jsou také méně ochotní snášet bolest a hůře snášejí nemožnost se pohybovat, umely kloub po 90zkrátka jakékoli omezení, které jim znemožní běžný pohyb, na který předtím byli zvyklí. Operační techniky jsou dnes daleko šetrnější. Během operace se dá například omezit ztráta krve. Mnohé jsme se naučili z jednání se staršími seniory, kteří si museli akutně protézu nechat voperovat kvůli zlomenině kyčle. Tyto zkušenosti jsou teď k dobru těm, kteří se rozhodnou podstoupit náhradu kyčle ve vysokém věku.
Mohou protézy ve vysokém věku také škodit?

Přesto od doktora Stöckleho zaznělo varování, že kloubní protézy mohou ve vysokém věku také škodit. Kdy se toto může objevit? Jak vysvětluje doktor Stöckle: Když provedete snímek kolene nebo kyčle staršího pacienta, naleznete často známky artrózy. Ovšem to neznamená, že právě zde může ležet příčina jeho potíží s klouby. Proto potřebujeme znát přesnou diagnostiku a příčinu jeho stávající potíží. Pokud se uskuteční operační zákrok a pak zjistíme, že náhradní kloub nemá v tomto případě využití, je to horší situace. Hlavně z toho důvodu, že zákrok pro starší pacienty představuje určité riziko, především proto, že jsou léčeni na jiná onemocnění.

Kdy na tohle myslíte?

Nemocné srdce, srdeční nedostatečnost mohou vést k tomu, že pacient musí po operaci pobývat delší dobu na jednotce intenzívní péče (pooperační jednotce). Pokud pacient trpí například Parkinsonovou chorobou, nemusí umět dobře koordinovat svaly okolo postiženého kloubu. Implantaci protézy to nevylučuje. Ovšem člověk těmto věcem musí věnovat zvýšenou pozornost.

Australští badatelé prý nedávno zjistili, že každý pátý pacient není se svou náhradou kolenního kloubu spokojen.

To má co dělat s přehnanými očekáváními. Mnohdy jsou senioři přinuceni k zákroku svými příbuznými. Očekávají od toho zázrak. Ale když se pacientovi po zákroku špatně chodí, protože třeba nedokáže popadnout dech, implantovaný umělý kloub příliš nepomůže. Můžeme obnovit funkci kolena, ale ne celé tělo.

Kdy je správný okamžik pro operační zákrok?

Tehdy, pokud pacient kvůli postiženému kloubu stále více omezuje své aktivity nebo pravidelně musí brát léky na bolest. U starších lidí bych proto radil, aby operaci neodkládali. Tím se může vše ještě zhoršit. Pokud se splní určité předpoklady, může protéza přispět podstatně k tomu, že lidé ve stáří zůstávají déle soběstační.

Zpracováno podle S. Ratgeber

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář