Milujeme léčivý účinek vody

Srp 24 2017

Už lékaři z dob antického Řecka a Říma nařizovali prahmotu života proti revmatu a horečce. Ještě dnes v éře supermoderních medicínských high-tech technologií a účinných léků, fascinuje tato hmota jak pacienty, tak lékaře. Léčebné metody s vodou zažívají boom. Fyzioterapeuti doporučují koupele v soli při kožních problémech, při vyčerpání sázejí lidé na pitné kúry a ortopedi posílají pacienty s nemocnými kyčlemi do bazénu.

Proč nám vodní procedury tolik pomáhají?

Teplo a tlak vody podporují látkovou výměnu a krevní oběh. Takový zdravotní pobyt ve vodě si můžeme v principupool water dopřát také doma nebo v ohřátém bazénu. Jaké jsou principy vodoléčby?

Balneoterapie

V překladu to znamená lázeňské terapie. Při jednotlivých aplikacích hrají důležitou roli látky uvolněné z vody. Předepisují se tak pitné kúry s léčivými vodami, bahnité zábaly z mořských řas nebo koupele obsahující sůl nebo solanka.

Hydroterapie

Hydro znamená vodu. Její vlastnosti jako je teplota, tlak nebo odpor, aplikují terapeuti cíleně. Můžeme to vidět například u Kneippových procedur nebo aquafitness. Tělo reaguje při tom na různé fyzikální podněty, jako je například stání střídavě ve studené a teplé vodě atd.

Kneippova procedura

Kneippova lázeň je vodoléčebnou otužovací procedurou, která zrychluje látkovou výměnu v těle. Podstatou lázně je ochlazování a ohřívání nohou s použitím vody. Klasická lázeň se sestává ze dvou chodníků, které jsou vydlážděny oblázky. V jednom je teplá voda okolo 40 °C, ve druhém studená voda. Napřed se nohy zahřejí, pak se zchlazují. Takto se to opakuje několikrát za sebou. Procedura podporuje krevní oběh nebo pomáhá při těžkých nohou.

Thalassoterapie

Thalassoterapie je odvozena od řeckého slova thalasso znamenající moře a terapie znamená léčbu, léčení. Tato terapie využívá hojivých vlastností moře a okolního prostředí. Aplikace thalassoterapie je podobná návštěvě lázní, ale kromě relaxace je zde kladen důraz na léčení. Thalassoterapie také využívá mořského vzduchu, mořské vody bohaté na některé minerály, plody moře bohaté na stopové prvky a antioxidanty.

Aqua Fitness

Aqua fitness nebo také aqua aerobic znamená cvičení ve vodě. Středem zájmu je zvýšení fyzické kondice, redukce váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobicu je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..