Moderní technologie v kombinaci s péčí lékaře mohou zlepšit péči o lidi s diabetem

Zář 05 2021

To prokázal telemedicínský projekt realizovaný v sousedním Bavorsku. 93 diabetiků, účastníků projektu, posílalo po dobu 6 měsíců hodnoty hladin jejich krevního cukru na online portál. Do tohoto portálu měl přístup ošetřující lékař. Kromě online komunikace byla lékařská praxe do péče o diabetika také zapojena telefonicky, písemně a prostřednictvím návštěv v ordinaci. Výsledkem tohoto speciálního projektu bylo, že se dlouhodobá hladina krevního cukru a hladina glykovaného hemoglobinu HbA1C výrazně snížila. Většina lékařů a téměř všichni pacienti, kteří se projektu zúčastnili, považují tento léčebný přístup za uskutečnitelný v každodenním životě.

Telemedicína na vzestupu, ale s překážkami

Telemedicína znamená využití komunikačních a informačních technologií ve zdravotnictví.  Tento postup usnadňuje interakci mezi lékařem a pacientem. Cílem je dosáhnout zlepšení léčby. V praxi naráží telemedicína opakovaně na stálé potíže. Mezi na patří způsob odměňování, částečně právní vakuum, zejména v oblasti ochrany údajů a zabezpečení údajů, ale pochopitelně i technické překážky.

Popis výzkumného projektu

13 diabetologů a 93 pacientů. Jednalo se o nemocné s diabetem 1. a 2. typu. Podmínkou účasti ve studii, tedy vstupními kritérii, byla hodnota glykovaného hemoglobinu (HbA1C) více než 7,5 a aplikace inzulínu. Ten si pacienti buď aplikovali sami nebo pomocí inzulínové pumpy.

Projekt trval celkem šest měsíců. Všichni účastníci obdrželi zdarma systém pro kontinuální monitorování glukózy (systém iscCGM). Naměřené hodnoty byly přeneseny na portál a tam je přečetl diabetolog. Součástí projektu byly i u každého pacienta tři návštěvy ordinace a jednou za týden až dva telefonický nebo písemný kontakt s lékařem. Projekt si dal za úkol zodpovězení následujících otázek. Vede telemedicínská podpora ke zlepšení hladiny cukru v krvi? Kolik času konzultace stojí?

Výsledky a závěry

Glykovaný hemoglobin, označovaný zkratkou HbA1C je považován za přesnější nástroj ve stanovení hladiny glukózy v krvi a současně také za rutinní a nejefektivnější nástroj sledování průběhu diabetu. Udává nám tzv. dlouhodobou glykémii, tedy hladinu krevního cukru za období 2–3 měsíců. Hodnota HbA1C se během projektu u zúčastněných pacientů výrazně zlepšila. Na začátku projektu v průměru o 9 procent, v prvních třech měsících pak byl pokles na 7,5 procenta, po šesti měsících pak na 7,3 procenta. Asi 60 procent lékařů vyhodnotilo tento telemedicínský přístup jako uskutečnitelný v každodenním životě. Z řad pacientů to bylo 98 procent.

Reference: Neumann C. et al. Versorgungsoptimierung von Menschen mit Diabetes mellitus mit iscCGM unter Einsatz von Telemedizin. Diabetes Stoffw Herz 2021; 30:153-162.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..