Může se člověk chránit před demencí?

Dub 09 2017

Je možné předejít demenci? Způsob stravování, sport a dlouhodobé učení mohou pozitivně působit na duševní pohodu. V ČR žije asi 180 000 lidí s postižením demence. V Německu je to dokonce kolem 300 000 dalších nemocných každý rok. Mezi lety 2015 a 2050 se počet starších lidí výrazně zvýší, a to v zemích s vysokým národním příjmem o 56 %, zatímco v zemích s nízkým národním příjmem to bude o 239 % (138 % a 185 % u zemí s vyšším a nižším středním národním příjmem). Z toho důvodu bude na světě v roce 2050 asi 74,7 miliónů lidí s demencí. Lidé ztrácí paměť, až nakonec ztratí vlastní osobnost. Zcela jasná ochrana před nemocí neexistuje. I tak může každý při obou nejčastěji se vyskytujících demencích, vaskulární a Alzheimerově, sám něco dělat, abych riziko snížil.

Co chrání srdce, chrání i mozek

alzheimer7

V ČR žije asi 180 000 lidí s postižením demence

Před demencí chrání vše, co zároveň eliminuje rizika nemocí oběhového systému a srdce. To znamená dbání o správnou hladinu cukru a cholesterolu v krvi, léčba vysokého krevního tlaku, absence kouření a alkohol v přiměřeném množství. Studie prokazují, že lidé s diabetem mají riziko výskytu demence zvýšené. Roli hraje zvýšená hladina cukru v krvi, která je pro diabetes typická. Diabetes znamená také vyšší riziko aterosklerózy a s tím spojený vznik vaskulární demence. Je rovněž důležité dbát na správný metabolismus tuků a zvýšený krevní tlak. Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře pomáhají, pokud možno co nejdříve odhalit zvýšené hodnoty. Přehled pojišťovnou hrazených preventivních prohlídek naleznete zde.

Zdravá výživa s omezením tuku

Povzbuzením v prevenci demence je skutečnost, že může pomoci správné stravování. Profesor Schmidt-Supprian přitom vidí tajemství ne v užívání určitých doplňků stravy, nýbrž ve zdravé a vyvážené stravě s omezením tuků. Podle průzkumů dokáže na snížení rizika vzniku demence působit klasická středomořská strava. Ta obsahuje hodně ovoce a zeleniny. Živočišné tuky jsou třeba pouze v omezeném množství. Středomořská kuchyně zdůrazňuje především příjem rostlinných tuků, často formou olivového oleje. Ten působí pozitivně na hladinu cholesterolu.

Dostatek pohybu značně snižuje riziko demence

Co dnes odborníci mohou potvrdit je fakt, že ten, kdo se pravidelně hýbe, daleko méně onemocní demencí. Také v tomto případě nejsou souvislosti jednoznačně objasněny. S největší pravděpodobností pohyb zlepšuje prokrvení mozku.

Duševní fitness, učení se novému, střetávání přátel

Ne pouze tělo, ale také pravidelná duševní aktivita. Dlouhodobá podpora mozkové činnosti. K tomu patří stále se učit něčemu novému. Tím se vytvářejí nová spojení mezi nervovými buňkami v mozku. I ve stáří se vytvářejí vazby mezi jednotlivými buňkami. Znamená to, že není nikdy pozdě zatěžovat vlastní hlavu novými výzvami. Například učit se cizí jazyky nebo hrát na hudební nástroj. Důležitou roli hraje sociální interakce s přáteli, výměna informací s ostatními lidmi, probrat drby a novinky. Řešení křížovek pomáhá méně než by se čekalo. Při nich se zužitkuje pouze staré vědění.

 

Ví se také, že kdo ve starším věku trpí na deprese, onemocní podle americké studie častěji vaskulární nebo Alzheimerovou demencí. Rovněž chronický stres se stává rizikovým faktorem. Proto je důležité najít stresující faktor. Při depresích by měla být indikována správná terapie.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..